X

Günün gelişmelerini anlık takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Takipte Kalın

Birleşmiş Milletler’de önemli bir gelişme yaşandı ve ilk kez bir Türk; Büyükelçi Volkan Bozkır Genel Kurul Başkanlığı’na yüksek oy desteğini alarak seçildi…

Gelen oyların bu denli yüksek olmasının bir önemi var, çünkü Bozkır’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Başkanlığı’na 7 ülkeden başka karşı çıkan olmadı; 4 ülke de destek yerine sessiz kaldı.

Yunanistan, Ermenistan, Güney Kıbrıs, Mısır ret verdi; Birleşik Arap Emirlikleri ise bildiri ile karşı duruşunu gösterdi.

Bu 11 ülkenin dışında geri kalan 178 ülke tam destek verdi.

Bu rakam önemli, çünkü Türkiye AB sürecinin en iyi işlediği, Kıbrıs konusunda karşılıklı olumlu adımların atıldığı, Ermenistan ile protokolün imzalanıp karşılıklı futbol karşılaşmasının yapıldığı dönemde aday olduğu BM Güvenlik Konseyi üyeliğinde 151 oyda kalmıştı.

PROTOKOLÜN BİRİNCİ SIRASINDA

Dolayısıyla hem alınan oy açısından, hem de AB ülkelerinin ağırlıklı bölümü, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere ABD, Rusya, Çin gibi birbiriyle uzlaşması zor ülkelerin desteğini de yanına alması açısından önemli.

Bu oylarda Bozkır’ın uzun yıllar farklı ülkelerde büyükelçilik görevinde bulunması, AB Bakanlığı yapması ve TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı olmasının da önemi var.

Bozkır dünkü sohbetimizde bir noktaya daha işaret etti, “Büyükelçilerimizin hepsi çok iyi çalıştılar, hepsinin büyük katkısı oldu” dedi.

BMGK’DAN ÇIKMAYAN GENEL KURUL’DAN ÇIKAR

Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yanı sıra üçüncü önemli makamı olan Genel Kurul Başkanı, BM protokolünde birinci sırada bulunuyor.

BM’nin diğer organlarda yaşadığı krizlerin çözümünde de önemli bir görev üstleniyor ve Genel Kurul’da sorunun çözümünün yolunu açıyor.

Yakın geçmişte 5 üyeli BMGK’dan çıkmayan birçok kararın Genel Kurul’daki oylama aracılığıyla çözüldüğü dikkate alınırsa, Bozkır’ın üstlendiği görevin önemi de ortaya çıkıyor.

Volkan Bozkır da bu duruma dikkat çekti ve Koronavirüs salgınının da üstüne binmesiyle, pek çok ülkenin sıkıntılı bir döneme girdiğini anımsattı.

“Bu ülkelerin BM’den beklentisi arttı” deyip ekledi:

“BM’nin onlar için bir platform olması, sorunlarına çözüme karşılık veren bir konuma gelmesi için çaba göstereceğim. BM’nin bu ülkeler için, ‘Gerekirse Genel Kurula giderim, derdime derman olan kuruluştur’ diyebileceği bir konuma gelmesi gerekir.”

BM’nin 75’inci kuruluş yıldönümünde bu makama seçilmesinin önemini de vurgulayan Bozkır, “Türkiye’nin adının duyulmasına da önemli katkı verecek” dedi.

Batı grubunun adayı olmasına karşın, bütün grupların oyunu aldığını da anımsatan Büyükelçi Bozkır, “Ben de bütün grupların Başkanı olarak herkese el uzatacağım. Uluslararası barış ve istikrarın oluşmasını sağlayacak her girişime destek vereceğim” dedi.

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BMGK için dile getirdiği “Dünya beşten büyüktür” sözünü anımsatınca Bozkır önemli bir noktanın altını çizdi.

BMGK’da bir ülkenin veto etmesi sonucu karar alma sürecinde sıkıntı yaşandığını anımsatan Volkan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BM Güvenlik Konseyi’nde yaşanacak bir tıkanma halinde Genel Kurul’un devreye girmesi açısından önemli. Güvenlik Konseyi’nde tek ülke dahi veto ettiğinde orada sorun oluyor. Ama özellikle bazı ülkelerin orada birlikte hareket edeceği, onların sesinin duyulacağı bir platformu açacağız…”

İLK KUTLAMA LAVROV’DAN

Seçilmesi için 178 ülkenin desteğinin yanı sıra bazı ülkelerden de anında tebrik mesajı aldığını da belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un seçildiğinin belli olmasıyla birlikte hemen tebrik mesajı geldiğini söyledi.

Göreve Ağustos’ta başlayacağını belirten BM Genel Kurul Başkanı Bozkır, bu yıl Genel Kurul’un koronavirüs nedeniyle video konferans ile toplanacağını da anımsattı.

Türkiye ilk kez sıkı eleştiri getirdiği BM’de önemli bir makamda temsil edilecek.

Bu sadece Türkiye’nin tanıtımında değil, getireceği hareket ve yenilikle diğer ülkelerin de yanında yer almasını sağlaması açısından önem arz edecek.

Bozkır’ın sakin, planlı, esprili ve uzlaşmacı kimliği de bunun yolunu açmasında en önemli faktör olacak.

Zaten aldığı oy da bunu ilk adımda sergiledi…