KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Whatsapp

WhatsApp, 2010 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen, akıllı telefonlar için sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone platformlarında hizmet veren WhatsApp, dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

2G, 3G, 4G veya Wi-Fi ile çalışma özelliğine sahiptir ve kullanıcılar birbirine yazılı mesajdan hariç olarak; fotoğraf, video, ses, ücretsiz arama ve belge gönderebilir.

Şirket Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Kısa süre içinde büyük bir kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı bazında en yüksek olan siber hizmetler arasında adını yazdırmıştır.

WhatsApp'ın popülaritesinin artmasıyla birlikte sosyal medya şirketi Facebook tarafından 4 Milyar dolar nakit para, 12 milyar dolar hisse senedi ve 3 milyar dolar sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere, 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Web WhatsApp özelliği ile birlikte internet tarayıcıları ve masaüstü programıyla da kullanıcılarına hizmet sunan WhatsApp, 06 Nisan 2016 itibariyle uçtan uca şifreleme özelliği ile kullanıcılarına yüksek güvenlikli mesaj koruma sistemini sunmuş ve tüm konuşmaları güvenli hale getirmiştir.

Whatsapp Haberleri

 • WhatsApp ile saldırıyorlar!

  Teknoloji, 01 Temmuz 2020

  WhatsApp ile saldırıyorlar!

  Siber güvenlik kuruluşu Bitdefender Antivirüs, hacker grubu StrongPity'nin Türkiye ve Suriye'deki kurbanları hedef aldığını keşfetti. Grup, kullandığı saldırı tekniği ile WhatsApp, Ccleaner, Recuva ve TeamViewer gibi yazılımları yüklemeye çalışan kullanıcıların bilgisayarlarına giriş yapıyor ve bulaştığı bilgisayardaki dosyaları toplayıp dışarıya gönderiyor. 

 • Whatsapp'ın yerini alacak

  Teknoloji, 27 Haziran 2020

  Whatsapp'ın yerini alacak

  HAVELSAN, başta yurt içi ve dışında operasyonlar yürüten güvenlik güçleri olmak üzere kamu için “yüksek gizlilik” ve “güvenli haberleşme” olanağı sunan “İLETİ” adı verilen bir sistem geliştirdi. WhatsApp’ın yerini alacak bu sistem, cep telefonuna yüklenecek. Güvenlik güçleri, internet üzerinden sesli görüşebilecek; mesajlaşabilecek. Böylece, kritik öneme sahip veri ya da bilgi başka bir ülkenin kontrol sahasından çıkacak. Sistemin, testleri tamamlandı. Başarı sağlandı. Tanıtımının kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

 • Şifrelesek de mi saklasak yoksa...

  Teknoloji, 08 Haziran 2020

  Şifrelesek de mi saklasak yoksa...

  Cihazlarınızı güçlü parolalar, biyometrik kilit gibi önlemlerle güvenlik altında tutuyor olabilirsiniz. Peki ya cihazınızı çaldırır veya kaybederseniz, ne olacak? İşte bu noktada devreye girip, hem verilerinizin hem de tüm iletişiminizin ve hatta parolalarınızın güvenliğini sağlayabilen şifreleme seçenekleri...

  Paketlerini 'korona' etkisiyle yeniledi

  Teknoloji, 02 Haziran 2020

  Paketlerini 'korona' etkisiyle yeniledi

  Koronavirüs salgını döneminde, görüntülü ve sesli aramalardaki artış üzerine Vodafone, Red müşterileri için portföyünü yeniledi.  4 farklı tarifeden oluşan yeni paketlerde, WhatsApp, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Spotify ve Facebook Messenger uygulamaları sınırsız olarak kullanılabilecek.

  Türkiye neden sosyal medyada?

  Teknoloji, 22 Mayıs 2020

  Türkiye neden sosyal medyada?

  “İnsani Gelişme Monitörü Araştırması”nın sonuçlarına göre Türkiye’de her 5 kişiden 3’ü sosyal medyayı “kendi hayatındaki gelişmeleri paylaşmak” için tercih ediyor. 55 yaş ve üstü kesim, sosyal medyayı “tanıdıklarının hayatıyla ilgili bilgi almak” için kullanırken, 18-34 yaş grubu, sosyal medyayı “kendi hayatındaki gelişmeleri paylaşmak” için kullanmaya daha yatkın.

 • 400 milyon dolarlık GIF!

  Teknoloji, 18 Mayıs 2020

  400 milyon dolarlık GIF!

  Facebook, GIF ve çıkartma yapmak için en çok kullanılan araç olan Giphy’yi satın aldı. Bu satın alma için 400 milyon doları gözden çıkaran Facebook, Giphy’yi Instagram’a entegre edecek.

 • Zoom'u gözüne kestirdi

  Teknoloji, 12 Mayıs 2020

  Zoom'u gözüne kestirdi

  Koronavirüs ile birlikte grup görüntülü görüşme uygulamalarına ve özellikle de Zoom'a artan talep sonrası WhatsApp’tan ardı ardına hamleler geldi. Önce yayınladığı güncellemeyle görüntülü ve sesli grup aramalarda 8 katılımcıyı destek vermeye başlayan Facebook bünyesindeki WhatsApp şimdi de bu sayıyı 50'ye çıkarmaya hazırlanıyor.

 • Kârını ikiye katladı!

  Teknoloji, 30 Nisan 2020

  Kârını ikiye katladı!

  Koronavirüsün damga vurduğu 2020 yılının ilk çeyreğine ait sonuçlarını açıklayan Facebook'un gelirleri yüzde 18, net kârı ise yüzde 102 arttı. Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı da son 3 ayda 105 milyonluk artışla 2.6 milyarı geçti. Bu kullanıcıların ise 1.7 milyarını uygulamayı her gün kullananlar oluşturdu.

  Facebook'tan korona için sohbet odası

  Teknoloji, 25 Nisan 2020

  Facebook'tan korona için sohbet odası

  Sosyal ağ Facebook koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle kullanımı artan grup görüntülü sohbetler için Messenger Rooms’u kullanıma sundu. Yeni özellikle Messenger ya da Facebook üzerinden oluşturulan odalarda zaman sınırlaması olmadan sohbet edilebilecek. Toplamda 50 kişiye kadar katılıma izin veren Messenger Rooms sohbetlerine katılmak için bir Facebook hesabı ya da Messenger uygulamasına sahip olmak gerekmeyecek.

  WhatsApp hesabı böyle ele geçiriliyor!

  Teknoloji, 24 Nisan 2020

  WhatsApp hesabı böyle ele geçiriliyor!

  Dünyada 2 milyarı aşkın kullanıcısı olan anlık mesajlaşma platformu WhatsApp 'hack'lenebilir mi? Özel yazışmalarınızı başkaları okuyabilir mi? İşte siber güvenlik uzmanların yaptığı WhatsApp hesabınızın ne kadar kolay bir şekilde ele geçirilebileceğini gösteren çarpıcı sosyal deney ve 'WhatsApp hesabım çalındı' dememek için yapmanız gerekenler...

 • WhatsApp'a yeni özellik: 8'e çıkıyor

  Teknoloji, 22 Nisan 2020

  WhatsApp'a yeni özellik: 8'e çıkıyor

  Koronavirüs ile video konferans uygulamalarına olan talebin artması WhatsApp’ı da harekete geçirdi. WhatsApp görüntülü grup görüşme özelliğini yenilemeye hazırlanıyor. iOS ve Android'e gelecek güncelleme ile WhatsApp üzerinden yapılan görüntülü grup görüşmelerinde katılımcı sayısı 4'ten 8'e çıkacak.

 • Facebook'tan 5.7 milyar dolarlık hamle

  Teknoloji, 22 Nisan 2020

  Facebook'tan 5.7 milyar dolarlık hamle

  Hindistan'da WhatsApp üzerinden ödeme yapılmasını amaçlayan Facebook, bu hedefe ulaşmak amacıyla Reliance Industries'in dijital biriminin yüzde 10'unu 5.7 milyar dolara satın alacak

 • Sosyal ağlara ‘korona’ düzenlemesi!

  Teknoloji, 09 Nisan 2020

  Sosyal ağlara ‘korona’ düzenlemesi!

  Facebook’undan, Twitter’ına; Instagram’ında TikTok’una tüm sosyal ağlar, Türkiye’de “sosyal ağ sağlayıcıları” adı altında 5651 sayılı kanun kapsamına alınıyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamındaki alınan ek tedbirleri içeren torba yasa teklifiyle, sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Teklifin gerekçesi ve getirdiği zorunluluklar neler? Hangi sosyal ağı nasıl etkileyecek? İşte Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarını yakından ilgilendiren torba yasa teklifinde yer alan hükümler... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Mesaj iletmeyi kısıtladı

  Teknoloji, 07 Nisan 2020

  Mesaj iletmeyi kısıtladı

  WhatsApp koronavirüs salgınıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek için mesaj iletimine sınır getirdi. Buna göre 1 mesaj en fazla 1 konuşmaya iletilebiliyor

  Koronavirüs fırsatçıları işbaşında

  Teknoloji, 30 Mart 2020

  Koronavirüs fırsatçıları işbaşında

  Koronavirüs kapsamında birçok hizmetin ücretsiz olmasını fırsat bilen dolandırıcıların yeni yöntemi WhatsApp üzerinden yayılan “Ücretsiz Netflix üyeliği kazanmak için tıklayın!” mesajları oldu. 

 • Herkes bu uygulamaları indiriyor!

  Teknoloji, 22 Mart 2020

  Herkes bu uygulamaları indiriyor!

  Koronavirüs salgını nedeniyle milyonların eve kapandığı şu günlerde bazı mobil uygulamalar var ki, gündelik hayatımızın olmazsa olmazı oldu. Bu uygulamalar, Türkiye’nin iOS’undan Android’ine uygulama mağazaların en popüler uygulamaları arasına girdi. İşte size uzaktan eğitimi, evden çalışmayı, sağlıklı yaşamı, eğlenceyi, alışverişi ve hatta devlet daireleri ve kamu kuruluşlarındaki resmi işlemlerinizi evinizden çıkmadan ‘cep’inizden yaptıran o uygulamalar… Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Facebook'tan 'korona' kredisi!

  Teknoloji, 20 Mart 2020

  Facebook'tan 'korona' kredisi!

  Sosyal ağ Facebok, bugünden itibaren Türkiye’deki kullanıcıları platform üzerinden kendilerini T.C. Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesine yönlendiren açılır bir iletiyle karşılaşacaklar. “Koronavirüsün Yayılmasını Önlemeye Yardımcı Ol” başlıklı ileti, Facebook kullanıcılarına Sağlık Bakanlığı’nın son bilgilerini sunacak. Facebook, aynı amanda Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili bilgilendirici paylaşımlarını daha geniş kitlelere ulaştırması için bakanlığa reklam kredisi ve teknik destek de sunacağını duyurdu.

 • Ücretsiz koronavirüs testi dolandırıcıları!

  Teknoloji, 19 Mart 2020

  Ücretsiz koronavirüs testi dolandırıcıları!

  Siber dolandırıcılar, dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de vaka sayıları artan koronavirüs salgını nedeniyle oluşan korku ve kaygıyı fırsat bildi. Dolandırıcıların kimlik avı saldırılarındaki artışa dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları koronavirüs araştırması için sahte bağış toplanması ve ücretsiz koronavirüs testi SMS’leri ve WhatsApp mesajları ile yapılan oltalama yöntemlerine karşı uyarıyor.

  Evden çalışanlara 5 kritik uyarı!

  Teknoloji, 17 Mart 2020

  Evden çalışanlara 5 kritik uyarı!

  Koronavirüs salgını nedeniyle birçok şirket, sosyal teması azaltmak adına çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirdi. Uzaktan şirket ağına bağlanmak birçok siber güvenlik problemini de beraberinde getirdiğini için uzmanlar bu süreçte evden çalışacak olan çalışanlara şu uyarıları yapıyor.