(*)Alanları boş bırakmayınız!

İnce'den MYK öncesi flaş açıklama

266 görüntüleme 04 Temmuz 2018
TV

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimleri sonrası teşekkür ziyaretine Erzurum'dan başladı. Gündemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme vardı. İnce, "Ben içi dışı bir olan adamım, genel başkana yaptığım teklifi milletimizle paylaştım" dedi.

İnce, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Biz sayın genel başkan ile bir abi-kardeş ilişkisi içerisinde, eşlerimizle birlikte bir yemek yedik. Ben sayın genel başkana bir teklifte bulundum. Onu da basınla paylaştım, herkesin bilmesini istedim. Çünkü ben içindeki dışında olan bir adamım. Gizlim saklım yok. Benim gizli ajandalarım yok, gizli planlarım yok. Bu millete hiç yalan söylemeyeceğime söz verdim. Sayın genel başkana yaptığım teklifi de milletimizle paylaştım. Karışma falan yok. Ben MYK üyesi değilim. Takdir, MYK üyelerimizindir."

MYK PERŞEMBE TOPLANACAK

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında perşembe günü toplanacak.

Toplantıda seçim sonrası gelişmelerin ve olağanüstü kurultay taleplerinin ele alınması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na onursal genel başkanlık teklifinde bulunduğunu belirterek, Sayın Genel Başkana kendisi isterse olağanüstü kurultayı toplayarak benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olabileceğini ve bir abi-kardeş ilişkisi içerisinde kendisi grup başkanı olarak parlamentodaki çalışmaları yürüteceğini, benim de genel başkan olarak Edirne'den Ardahan'a çalışacağım ve partiyi seçimlere hazırlayacağım teklifinde bulundum. ‘Evet yada hayır’ demedi. Bu teklifi yaptım ben. Kendi takdiridir. Hayır derse ben imza toplamayacağım. Örgüt kendisi çözecektir bu işi" açıklamasında bulunmuştu.

Muharrem İnce'nin açıklamasının ardından, CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'dan da bir açıklama gelmişti. CHP'nin 24 Haziran seçimleriyle ilgili analizlerini ilgili kurullarında yapacağını belirten Tezcan, "Parti, her seçim sonrası ortaya atılan kurultay tartışmalarından yoruldu. Bu kurultay tartışmaları, parti içi iktidar paylaşımını merkeze alan tartışmalar, partinin sağlıklı değerlendirme yapmasını engelliyor." ifadesini kullanmıştı.

Türkiye'nin ve CHP'nin önünde yerel seçimlerin olduğuna dikkati çeken Tezcan, partilerinin sükunetle, sağ duyuyla süreci yönetmekte kararlı olduğunu vurgulamıştı. Tezcan, gelecek günlerde partinin yetkili kurullarında bundan sonra izlenecek yol haritasını belirleyeceklerini dile getirerek herkesi bu sorumluluk içerisinde hareket etmeye davet etmişti.

CHP'de bir "iç iktidar" sorununun yaşanmadığını aktaran Tezcan, şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Genel Başkanımızın bu seçim sürecini çok iyi yönettiği konusunda herkes hemfikir. Ne diyecekler Genel Başkana? 'Gösterdiğiniz aday yanlış' mıydı mı diyecekler? 'Millet İttifakı'nı kurmamanız gerekirdi' mi diyecekler? Ya da 'İYİ Parti'ye 15 milletvekili gönderip demokrasi önündeki tuzağı kaldırmanız yanlış' mı diyecekler? Neyini yanlış diyecekler bu sürecin yönetiminin? Bugüne kadar güçleri birleştirerek bu noktaya geldik, bundan sonra da öyle gidebiliriz. Parti bütün gücünü seferber etti. Sorunu, bir parti yönetimi, genel başkan değişimi sorununa indirgemeyi doğru bulmuyoruz."

Tezcan, zamanı geldiğinde kurultay tartışmalarının yapılabileceğini ancak bugünün o gün olmadığını belirtmişti. Tezcan, "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile özel bir yemekte bir araya geldi. Bu özel görüşmedeki konuların bir bölümünün alınıp ana bağlamından koparılıp verilmesi yakışık almamıştır. Siyasi nezaketle uyuşmayan bir tutum. Gündemimizde kurultay yok" diye konuşmuştu.