(*)Alanları boş bırakmayınız!

Kargodan çıkan madde zehirledi, 10 kişi hastanelik oldu!

5 görüntüleme 06 Temmuz 2018
TV

Olay, dün saat 17.30 sıralarında Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Kazancılar Çarşısı'nda bulunan bir mağazada yaşandı. Bir giyim mağazasında çalışanlar, 10 yıldır birlikte iş yaptıkları İzmir'deki bir firmadan kargo ile gelen kolileri açtı. Açılan 3 koliden birindeki kıyafetler poşetlerinden çıkarıldığında, içeriyi yoğun bir gaz kokusu kapladı. Nefes almakta güçlük çeken mağaza çalışanları ve müşterilerden bazıları fenalaştı, bazıları da baygınlık geçirdi. İhbar üzerine mağazaya sağlık, polis, UMKE ve AFAD ekipleri sevk edildi. Rahatsızlanan 10 kişi, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Ekipler, olayla ilgili inceleme başlattı. İşyerinde ölçüm yapıldı. Yapılan ilk incelemede, abiye kıyafetlerin imal edildiği kumaşlardaki boyada kullanılan hidrosülfürik asit ve amonyağın tam kurumadan paketlere nemli olarak konduğu, kargoyla nakil sırasında sıcak nedeniyle her iki maddenin reaksiyona girdiği belirlendi.

İMALATÇI FİRMA HAKKINDA SORUŞTURMA

Rahatsızlanan 10 kişi, müdahalelerinin ardından taburcu edilirken, Cumhuriyet Savcılığı'nın, ilgili imalatçı firmayla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

TEKSTİL SANAYİSİNDE KULLANILIYOR

Yetkililer, hidrosülfirik asitin pamuklu ve keten gibi selülozik elyafların pişirilmesinde, tekstil mamullerinin nötralizasyon işleminde ve bazik ortam gerektiren boyama işlemlerinde kalevi ortamı sağlamak amacıyla, amonyağın ise tekstil ve deri sektöründe, boyamada, baskıda ve pamuğu parlatmada kullanıldığını belirtti. (DHA)

 

DAHA FAZLA GÖSTER