(*)Alanları boş bırakmayınız!

Kalın: ABD, FETÖ konusunda adım atmalı

148 görüntüleme 28 Temmuz 2018
TV

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah Gazetesi'nde, son günlerde gerilen Türkiye-ABDb ilişkilerini ele alan bir makale kaleme aldı. Trump yönetiminin Rahip Brunson konusundaki tavrını hatırlatan Kalın, "Bağımsız yargıya müdahale etmemiz söz konusu değil" dedi. 

"BRUNSON'A İLİŞKİN KARARI ANCAK MAHKEME VERİR"

Kalın, "Trump yönetiminden gelen orantısız tepkileri, sosyal medyada tehditkâr bir dil kullanarak Türkiye'de yargılanan bir ABD vatandaşının sorunlarını çözme hedefine matuf tavırlarını anlamak oldukça güç. Ülkemizin siyasi liderinin bağımsız yargının yetki alanına giren yasal bir sürece müdahale etmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bahsi geçen ABD vatandaşı Andrew Brunson’ın hapse mi gireceği, ev hapsinde mi tutulacağı, yoksa serbest mi bırakılacağı ancak mahkemenin verebileceği bir karardır" ifadelerini kullandı.

"İLİŞKİLERE ZARAR VERMEK DIŞINDA BAŞKA SONUCU OLMAZ"

Türkiye'nin güvenlik endişelerinin anlaşılmasını isteyen Kalın,, bu takdirde ilişkileri kurtarmanın hâlâ mümkün olduğunu vurguladı. Kalın, "ABD yönetiminin, Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlaması durumunda, bu ilişkiyi kurtarmak ve ileri götürmek hâlâ mümkün olabilir. Ancak NATO müttefikimizin, sınırlarımızın içinde ve dışında milli güvenliğimizi tehdit eden adımlarını görmezden gelemeyiz. Türkiye'yi tehdit etmek, ilişkilere zarar vermek dışında hiçbir sonuca hizmet etmez" değerlendirmesinde bulundu.

"ABD FETÖ KONUSUNDA ADIM ATMALI"

Kalın, Türkiye'nin terör örgütleri YPG ve FETÖ konusundaki taleplerini bir kez daha yineledi. Bu konularda adım atılmasının zor olmadığını belirten Kalın, Trump ve ABD yönetiminin idari tasarrufta bulunabilecek pozisyonda olduğunu söyledi. "Türkiye nasıl ABD'nin çıkarlarına zarar veren gruplarla çalışmıyor, bu yapılara yardım ve yataklık yapmıyorsa aynı şeyi ABD'den bekliyor" dedi.

 

BUNLAR DA VAR