(*)Alanları boş bırakmayınız!

Akaryakıt fiyatlarına ÖTV ayarlaması

22 görüntüleme 11 Temmuz 2018
TV

Benzin ve motorin fiyatları 17 Mayıs'tan bu yana değişmedi. Akaryakıtta eşel mobil uygulamasıyla fiyatlar sabit tutuluyor. Petrol ya da döviz kurunda yaşanan artışlar özel tüketim vergisinde yapılan ayarlamayla pompaya yansıtılmadı. Bu uygulama sürerken; akaryakıt sektöründen akaryakıtta fiyatları etkileyebilecek önemli bir talep geldi. Sektör, ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve kârlarını içeren marjlarında artış istiyor.

Akaryakıt sektörü bu talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan randevu istediklerini belirtti. Kaynaklar, "Nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı" mesajını verdi. 

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya'ya bakıyor. Kurum, bu ülkelerin ortalamasını alarak, Türkiye'deki marjların belli bir düzeyde oluşmasını sağlıyor. Halen, dağıtım şirketi ve bayi payı litre başına benzin ve motorinde toplam 55-60 kuruş aralığında seyrediyor. Marjların artışı benzin ve motorinde zam anlamına geliyor.

 

DAHA FAZLA GÖSTER