(*)Alanları boş bırakmayınız!

Tarikat uzmanı Adnan Oktar'ı analiz etti: Tanrı kompleksi var!

111 görüntüleme 23 Temmuz 2018
TV

İnsanlar tarikatlara neden katılır? Özellikle dini tarikatlar adam devşirmek için ne gibi teknikler kullanır? Adnan Oktar üzerine de ders veren ABD’li Tarikat Uzmanı Dr. Janja Lalich, haberturk.com Dış Haber Müdürü Nalan Koçak’a anlattı. Tarikatların eğitimli, paralı ve zeki insanları hedef aldığını söyledi.

Sıradan insanlar neden tarikata katılır? Tarikatlar nasıl üye toplar, hangi tekniklerle ikna eder? ABD'li Tarikat Uzmanı Dr. Janja Lalich, Habertürk’e anlattı. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Lalich’e göre tarikatlar insanların kişiliğini parçalıyor. Lalich, "Kendinizden, önceki hayatınızdan şüphe etmenize neden oluyorlar. 'Geçmişin, ailen iyi değildi' diyorlar. Daha sonra tarikat parçalarınızı, istediği şekilde yeniden bir araya koyuyor. Eleştirel düşünce yeteneğinizi bir kenara koyuyorsunuz. Çok soru sorarsanız eninde sonunda dışlanırsınız. Özellikle dini tarikatlarda boyun eğmek çok önemli" dedi.

Tarikatlar hangi profilde kişileri hedef alıyor? "Aptal insanlar böyle işlere bulaşır" algısı yanlış olduğunu belirten Dr. Lalich, "Tarikatlar aptal insanları istemez. İşlerini yürütecek, önemli bağlantılar sağlayabilecek, yetenekleri olan kişileri isterler. Çok zeki ve zengin ailelerin çocuklarını da hedef alıyorlar çünkü paralarını çalabiliyorlar. İnsan devşirmek için en başta 'sevgi bombardımanı' dediğimiz şeyi yapıyorlar. Gözlerinizin içine bakarak 'Çok farklısın, seni çok seviyoruz' diyorlar" diye konuştu.

DR. JANYA LALICH: PATOLOJİK BİR TİP, CİNSİYETÇİ, YALANCI

Bir dini tarikat lideri takipçilerini mesih olduğuna nasıl inandırabiliyor? Tarikat Uzmanı Lalich'e göre bu uzun bir süreç: Bazı tarikatların eğitim sistemi oluyor. Öğrenmeye direnirseniz suçlanıp, aşağılanıyorsunuz. Bazen çılgın meditasyon, ilahi okuma yöntemleri devreye girebiliyor. ABD'de 20 saat boyunca İncil okutuyorlar zorla mesela. Bunca irade kırıcı eylemden sonra biri çıkıp 'Ben Mesih'im' dediğinde, 'Hayır değilsin' diyemiyorsun. Herkes Mesih olmadığını biliyor ama kimse bunu diyecek gücü kendinde bulamıyor" ifadelerini kullandı.

Peki Adnan Oktar’la ilgili teşhisi ne? Tarikat Uzmanına göre patolojik bir tip, Tanrı kompleksi var. Cinsiyetçi, kadın düşmanı. Sık sık yalan söylüyor.

ÖZEL HABER: NALAN KOÇAK

DAHA FAZLA GÖSTER