(*)Alanları boş bırakmayınız!

Zeybekçi'den patates-soğan açıklaması

126 görüntüleme 22 Haziran 2018

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bloomberg HT ve Habertürk TV ortak canlı yayınında Cüneyt Başaran’ın sorularını yanıtladı.

Zeybekci, patates soğan fiyatlarındaki artışa ithalat ile müdahale edilmesini doğru olduğunu belirterek, şunları söyledi:

GEREKİRSE MÜDAHALEYE DEVAM EDERİZ

SOĞAN ve patates çok önemli. Bu ay enflasyondaki artışın yüzde 0.38'i patates ve soğandan geliyor. Bu tüketiciye ve vatandaşa haksızlık. Üretim düşüklüğünden değil, hasat zamanı gelmedi daha. Şu anda yaşadığımız sıkıntıyı biliyoruz, bazı yerlerde spekülasyon ve depolama var.

MAYIS ayında yüzde 35 arttı patates fiyatı. Buna göz mü yumacağız? Bu fırsatçılara karşı mücadele etmemiz lazım. Şartlı, adı ve miktarı belli ve Türk Lirası ödeyerek alacağız. Müdahalemiz belli, miktarı belli, toplam üretimin yüzde 2'si kadar olacak. Gerekirse müdahaleye devam ederiz. Soğan ve patates ithalatının doğru müdahale olduğunu düşünüyorum.

MERKEZ BANKASI'NIN DÖVİZ SATARAK PİYASAYA MÜDAHALESİNE KARŞIYIM

(Kurdaki yükseliş) BUNUN maliyetini ödeyen Türk reel sektörü. Kura müdahale etmemekten kastım suni şekilde müdahale etmemek. Merkez Bankası'nın döviz satarak piyasaya müdahalesine karşıyım ve karşı olmaya devam edeceğim. Piyasa makro sonuçlarla ekonomiyi disipline eder. Siz Türkiye olarak para satarak piyasa dolar sürerek oyuna gelmiş olursunuz elinizdeki bitirdiğiniz zaman karşı tarafın kontrolüne girmiş olursunuz ve onlar sizi yönetir artık.

TÜRK EKONOMİSİ BÜYÜDÜYSE REEL SEKTÖRÜN ELİYLEDİR

KENDİ paranız rezerv para değilse, buna müdahale etme imkanınız hemen hemen yoktur. Bu spekülasyona gelmemek lazım. O oyuna gelmemek lazım. Makro ekonomik dengeler ve Merkez Bankası'nın diğer enstrümanlarıyla müdahale etmek her zaman daha sonuçludur.

OLMASI gereken şey; özel sektör ve reel sektörün kendi planlamasını kendi yapmasıdır. Dolayısıyla reel sektör ve özel sektör gözüyle bakıyorum. Türkiye büyüyecekse reel sektör eliyle büyüyecek. Türkiye'de reel sektör borçları neden bu kadar arttı? Çünkü Türkiye reel sektörleşiyor, Türk ekonomisi özelleşiyor. Özel sektör ağırlıklı. Üçüncü havalimanını yapıyor, hastaneler, otoyollar ve bir çok enerji yatırımlarımızın tamamı özel sektör yoluyla yapılıyor. Türk ekonomisi 2002'den bu yana 3.5-4 kat büyüdüyse reel sektörün eliyledir.

İHRACATÇI DA KURDA OYNAKLIK İSTEMİYOR

TÜRKİYE'DE 17 tane bankanın kredi notunu düşürenler suç üstü yakalanmıştır. Bunu maniple etmek isteyenler bunların tetikçisi haline geldiler.

İHRACATÇI da kurda oynaklık istemiyor, TL'nin değeri öngörülebilir olmalı. Yüzde 1 artı eksiyle geleceği görmek lazım. TL'nin beklentini üzerinde değerinin düşmesi maliyet anlamında ülkeyi olumsuz etkiliyor. Reel sektörümüzün planlamasını kendisi yapması gerekir.

 

DAHA FAZLA GÖSTER