(*)Alanları boş bırakmayınız!

İran'dan ABD'ye Türkiye tepkisi!

1.341 görüntüleme 11 Ağustos 2018
Abone Ol
Detay Göster

İran'dan ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarına ilişkin bir açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın, NATO üyesi Türkiye'nin ekonomisine yönelik açıklamalarını "utanç verici" olarak niteledi. Zarif, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "ABD yaptırımlara ve zorbalığa bağımlılığını düzeltmeli, aksi takdirde tüm dünya ülkeleri onu zorlamak için sözlü kınamaların ötesine geçecektir. Biz daha önce de komşularımızın yanındaydık, şimdi de yanlarında olacağız" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu. Trump, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil" ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BUNLAR DA VAR