(*)Alanları boş bırakmayınız!

Elektrik fiyatına tüketim ayarı!

1.050 görüntüleme 17 Ağustos 2018

Döviz kurundaki ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma, doğalgazda ve elektrikte maliyet ve zam baskısını artırıyor. Enerji yönetimi, eylül ve ekim aylarında da gündeme gelebilecek olası zamlardan dar gelirli aileleri korumak üzere ilk adımı attı. Konutlarda, 1 Ekim'den itibaren elektrikte kademeli fiyatlandırmaya geçilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketleri ile temasa geçti. Kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istedi. Şirketler, faturalama sistemlerini düzenleyecek. 

YENİ SİSTEM NE ÖNGÖRÜYOR?

EPDK, henüz kademeye konu tüketim miktarını belirlemedi. Aylık 150-160 kilovatsaat olması bekleniyor. Bu miktar ve altında elektrik tüketimi olanlar, olası zamlardan daha az etkilenecek. Düşük fiyattan elektrik alacak. Bu miktarı aşanlar, daha yüksek fiyattan elektrik tüketecek. Bu yöntemle tasarrufun özendirilmesi ve dar gelirlilerin korunması hedefleniyor. 

Uzmanlar, 100 metrekarelik konutta yaşayan 4 kişilik bir ailenin ortalama aylık elektrik tüketiminin 150 ile 170 kilovatsaat arasında olduğunu belirtti.