(*)Alanları boş bırakmayınız!

Türkiye seçimini yaptı! Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

2.934 görüntüleme 25 Haziran 2018

İki seçim ilk kez birlikte yapıldı. Türkiye cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde kararını verdi. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? 

Türkiye seçimini yaptı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bu seçimle birlikte hayata geçiyor. Öncelikle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 29 Haziran'da YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesiyle birlikte Meclis takvimi de işlemeye başlayacak. Kesin sonuçların ilan edilmesinden 3 gün sonra, Meclis yemin töreni için toplanacak.

600 VEKİL YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLAYACAK

Yani 2 Temmuz günü saat 14'te Meclis Genel Kurulu 27'nci dönemin ilk toplantısı için biraraya gelecek. 600 vekil yemin edecek. En yaşlı üye geçici başkanlık görevini üstlenecek. Meclis'in en yaşlı üyesi Deniz Baykal, ancak Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle açılış töreninde başkanlık koltuğuna oturup oturmayacağı henüz net değil.

Yemin töreniyle birlikte Meclis'te başkanlık takvimi de işlemeye başlayacak. Meclis yeni başkanını seçecek. Yeni parlamento göreve başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da Meclis'te yemin edecek ve yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olarak resmen göreve başlayacak. Cumhurbaşkanı yemin ettikten hemen sonra da yeni kabineyi belirleyecek.

CUMHURBAŞKANI'NIN YEMİN ETMESİYLE BAŞBAKANLIK SONA ERECEK

Yeni sistemde cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar meclis dışından atanacak. Cumhurbaşkanının ardından yeni kabine üyeleri de Meclis'te yemin edip göreve başlayacak. Sistem değişikliği ile birilkte yeni hükümetin göreve başlaması için Meclis'ten güven oyu alması gerekmiyor. Ayrıca başbakanlık makamı kaldırılacak. Parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım'ın görevi de cumhurbaşkanının yemin etmesiyle birlikte resmen sona erecek. Cumhurbaşkanı yemin edinceye kadar cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin düzenlemeler yetki kararnamesiyle hayata geçirilecek.

 

DAHA FAZLA GÖSTER