(*)Alanları boş bırakmayınız!

MI6 eleman arıyor... Maaşı 19 bin TL!

104 görüntüleme 25 Mayıs 2018

İngiliz dış istihbarat teşkilatı MI6, eleman bulmak için televizyona reklam verdi. Bu kez özellikle kadınlara ve etnik azınlıklara seslendi. 

Reklam filminde akvaryumdaki köpekbalığını görünce korkan çocuğuna sarılan bir anne görülüyor. "Önemli olan köpekbalığı havuzunda sakin kalmak değil, sessiz işaretleri değerlendirmek" deniyor. Reklamın kapanışında ise "Gizliden gizliye biz de sizin gibiyiz" sözleri duyuluyor ve başvuru adresi gösteriliyor. 

Reklam filmindeki kadın oyuncu, aslında tam da teşkilatın ulaşmak istediği hedef kitleyi temsil ediyor. İstihbarat yetkilileri, özellikle kadınlara ve azınlıklıklara ulaşmak istediklerini belirtiyor. Mart 2016'da yayınlanan verilere göre, istihbarat servisinde yöneticilerin yalnızca yüzde 24.1'ini, diğer pozisyonların da sadece yüzde 37.8'i kadınlar oluşturuyor. 

Teşkilat, eleman alım kriterlerinde bir de değişiklik yaptı. Önceden istihbarat servisi çalışanlarının anne babalarının da İngiliz vatandaşı olması şartı aranıyordu. Artık ebeveynleri olmasa da, kendisi İngiltere doğumlu olanlar da MI6'de çalışmak için başvurabilecek. İngiliz istihbaratında işe alınma süreci yaklaşık 6 ay sürüyor ve adayların birçok eleme aşamasından geçmesi gerekiyor. Bu aşamayı geçebilenlere verilen aylık maaş yaklaşık 3 bin sterlin yani 19 bin TL... 

İngiliz istihbaratı, daha önce de benzer reklamlarla iş ilanı vermişti. Ancak bu reklamlar sadece sinemalarda gösterilmişti.

 

DAHA FAZLA GÖSTER