(*)Alanları boş bırakmayınız!

Gözü andıran gizemli göller havadan görüntülendi!

555 görüntüleme 01 Ocak 2019
Abone Ol
Detay Göster

Sivas'ın Zara ilçesi Canova köyündeki gözü andıran gizemli göller havadan görüntülendi. 
Sivas’ın Zara ilçesi Canova köyünde gözü andıran Ağgöl ve Karagöl havadan görüntülendi. Canova köyüne 1.5 kilometre mesafede bulunan 70 metre derinlikte yer alan Karagöl, gölü çevreleyen ağaçlar ile göz ve üzerindeki kaşı andırıyor. Havadan bakıldığında ise 50 metre uzaklığında ki Ağgöl ile birlikte çift göz bütünlüğü oluşturuyor. Yaz aylarında kara ve turkuaz renkleri, içerisinde barındırdığı balıklar ile dikkat çeken göller kar altında da görülmeye değer bir manzara oluşturdu.
Canova köyü sakinlerinden Ali Toprak, her iki gölünde doğal olduğunu belirtip, “Burası Karagöl Yenice köyü ile bizim köy arasında kalan doğal bir göl. Burada bir canlı bir hayat var. Doğayı besliyor. Hayvanları, kuşları, ördekleri ve yabani hayatı destekleyen bir göl.”dedi
Yaz aylarında ve kış aylarında görülmeye değer güzelliği sahip olan göllerin krater gölü olduğu tahmin ediliyor. Göllerin her ikisinin de taşıdığı su zeminden geliyor. Karagöl’ün yer altından mağaralar ile farklı göller ile bağlantısı olabileceğini düşünülüyor.
(

BUNLAR DA VAR