(*)Alanları boş bırakmayınız!

13 yıl önce öldürülmüştü! O suikastta FETÖ izi çıktı

2.120 görüntüleme 09 Ağustos 2018
Abone Ol
Detay Göster

FETÖ'nün Emniyet İstihbarat yapılanmasına ilişkin iddianamedeki korkunç detayları, ilk kez Habertürk ekranlara getirmişti. İşte o iddianamede yer alan bir ifade, Kilis eski Belediye Başkanı Ekrem Çetin'in oğluyla birlikte hayatını kaybettiği 2005'teki suikastin dosyasını yeniden açtırdı.
Kilis eski Belediye Başkanı Ekrem Çetin ile oğlu Cahit Çetin, 3 Haziran 2005'te lokantada yemek yedikleri sırada silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 3 sanık "yardım ve yataklık" suçundan 25'er yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Ancak cinayet zanlısı olarak belirlenen Orhan Arslan hiç yakalanamadı.
İlk kez Habertürk'ün duyurduğu Emniyet İstihbarat'taki FETÖ yapılanmasına dair iddianamede, o suikasta dair dikkat çeken ifadeler yer aldı. İddianameye göre, 2005'te dönemin valisi, cinayeti çözmesi için jandarma istihbaratçı Vakıf E.'yi görevlendirdi. Vakıf E. suikastin faili olarak Orhan Aslan'ı tespit etti. Ancak Emniyet İstihbarat'taki FETÖ'cüler, Aslan'ın kaçmasına göz yumdu.
Failin yakalanamamasından kendisinin sorumlu tutulduğunu, hakkında soruşturma başlatıldığını söyleyen Vakıf E., kendisini suçlayan Gürsel Aktepe ve dönemin Kilis Başsavcısı Bülent Bingöl'ün FETÖ mensubu olduğunu öğrendiğini anlattı.
Vakıf E., "Rapor hazırlayıp dönemin il jandarma komutanına sundum. Ancak komutan bu raporu işleme koymadı. Bana mobbing uygulanmaya başlandı. Telefonlarım dinlemeye alındı. Hakkımda birçok dava açıldı, tutuklandım. Bu düzmece davalar nedeniyle 2009'da meslekten atıldım. Ama daha sonra tüm davalardan beraat ettim" dedi.
Vakıf E.'nin suçladığı isimlerden eski polis şefi Gürsel Aktepe, 15 Temmuz gecesi Emniyet İstihbarat’ın çevresinde yakalanmıştı. Emniyet İstihbarat iddianamesinde hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Kilis Eski Başsavcısı Bülent Bingöl de, 15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilmişti.
Vakıf E.'nin iddiaları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Kilis Başsavcılığı'nın 13 yıl önceki o suikastla ilgili yeni tahkikat başlatacağı öğrenildi.

ÖZEL HABER: FEVZİ ÇAKIR

BUNLAR DA VAR