(*)Alanları boş bırakmayınız!

Antalya’da halk otobüsü şoförü ile kadın yolcu arasındaki dil anlaşmazlığı şoförün burnunun kırılmasıyla sonuçlandı

16.266 görüntüleme 29 Ekim 2018

Antalya’da halk otobüsü şoförü ile yerleşik yabancı olduğu tahmin edilen kadın yolcu arasında otobüs içerisinde başlayan çocuk için kart basma tartışması, dil anlaşmazlığı yüzünden şoförün burnunun kırılmasıyla sonuçlandı. Otobüs içinde panik yaşanmasına sebep olan olayın ardından hastaneye giden sürücü darp raporu alıp kendisine saldıran kişiden davacı oldu.
Olay, geçtiğimiz cumartesi günü 16.33 sıralarında Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Şirinyalı Mahallesi-Lara güzergahında sefer yapan 07 AU 0245 plakalı özel halk otobüsün şoförü Erkan Güner (45), İsmet Gökşen Caddesi üzerindeki duraktan yolcu almaya başladı. Yolcuları aldığı sırada, ismi öğrenilemeyen ve yerleşik yabancı olduğu tahmin edilen bir kadın, okul çağındaki çocuğu ile birlikte otobüse binip bir kere kart basarak içeri yöneldi. Bu sırada şoför Güner, kadına ‘Hanımefendi kızınız için de kart basmalısınız’ uyarısında bulundu. Tekrar giriş kapısına yönelen kadın, Güner’e kartı neden basacağı yönünde sorular yöneltti. Güner, çocuğun okul çağında olduğunu ve 7 yaşını dolduranlardan da ücret alındığını belirterek, çocuğun kaç yaşında olduğunu sordu. Türkçesi zayıf olduğu öğrenilen kadın, kartını bir kez daha basmak istedi ancak bakiye yetersiz ikazıyla karşılaştı. Şoför Güner de içerideki yolculardan birisinden kart alıp, çocuğu için de cihaza kart bastırması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine tekrar içeri yönelen kadın, bir müddet sonra da ücretinin iade edilmesini söyleyip inmek istedi. Güner'in ücreti geri ödeyemediğini söylemesi üzerine, yerleşik yabancı kadın otobüsten inerek iddiaya göre aracın fotoğraflarını çekip eşine durumu anlattı.
Olayın hemen 2-3 dakika sonrası ise başka bir durağa yanaşan Güner’in kullandığı otobüsünün önüne, içerisinde dakikalarca önce tartıştığı kadının da olduğu bir araç park ederek durdu. İçerisinden kadının eşi olduğu öğrenilen S.C., aracından inip otobüse yönelerek içeri girdi ve 'senin derdin ne?' diyerek vurmaya başladı. İkili arasında yumruklu tartışmayı araya giren yolcular ayırırken, Güner burnundan yaralandı. Yolcular tarafından otobüsten dışarı çıkartılan S. C., kavga esnasında önce eşine ve çocuğuna hakaret edildiğini, ardından da şoförün aracı üzerine sürdüğünü iddia etti. Güner’e ve aşağıya inmesini söyledi. Aldığı darbeler sebebiyle burnu kanayan otobüs şoförüne yolculardan destek geldi. Hemen polise haber veren yolcular bir yandan da şoförün kanayan burnu için kendisine mendil verdi. Otobüsün içindeki kavganın ardından tartışma aşağıda da devam etti. Aşağı inen şoför, öfkeli koca ile ikinci kez karşı karşıya geldi. Yolcuların araya girmesiyle aracına binen öfkeli koca ve eşine, bazı yolcular da tepki gösterdi. Aldığı darbeyle burnu kırılan sürücüye destek veren yolcular olayla ilgili şahitlik yapabileceklerini söyleyip telefon numaralarını yaralı şoföre verdiler.
Kameralara saniye saniye yansıdı
Olay anı otobüsün güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, kadın ve otobüs şoförünün kart tartışmasının ardından eşiyle birlikte otobüsün yolunu otomobilleriyle kestiği görüldü. Araçtan çıkan S. C.’nin otobüse yönelip önce ‘Senin derdin ne?’, Milletin karısına çocuğuna nasıl küfür edersin’ diyip ardından "aracı üzerime sürdün" diyerek vurmaya başladığı gözlendi. Yine kavga anında otobüsün içerisinde aralarında çocuklarında bulunduğu yolcuların çığlıklar atarak paniklediği de kamera kayıtlarına yansıdı. Yolcular tarafından sakinleştirilen S. C. Eşi ve aracıyla birlikte olay yerinden ayrılırken, kavga esnasında burnu kırılan şoför Erkan Güner ise tedavi olmak için kendi imkanlarıyla hastaneye gitti ve darp raporu alarak S. C. Hakkında şikayetçi oldu.
O anları anlatan otobüs şoförü Erkan Güner, duraktan çocuğuyla birlikte aldığı kadının Türkçeyi konuşmakta zorlandığını söyledi. Güner, “Kadın kartı bastıktan sonra çocuğunun da yaşını sordum. Çünkü biz 7 yaşındaki çocuğa da kart basıyoruz. Çocuk 7 yaşındaymış, 2011 doğumlu. Çocuğa da kart çekmesi gerektiğini söyledim. Sonra o da bana, ‘Biz ileride ineceğiz’ dedi. ‘Kart alın ya da birine çektirin’ dedim. Kadın sonra arkaya geçti ve hala konuşmaya devam etti ama ben cevap vermedim” dedi.
“Paldır, küldür geldi saldırdı”
Yaklaşık 2 durak sonra kadının inmek istediğini söylediğini dile getiren Güner, kadının inmesi için ortaya kapıyı açtığını kaydetti. Kadının ısrarla ön kapıdan inmek istediğini ileri süren Güner sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben kadına, ‘Hanımefendi ön kapıdan inmiyoruz. İnmek için orta ve arka kapıyı kullanıyoruz’ dedim. Bana, ‘Beni indireceksin ön taraftan plakanın fotoğrafını çekeceğim’ dedi. Bende, ‘Arkadan da çekebilirsiniz’ dedim. Sonra benim ismimi sordu. Kullandığım otobüsün plakasıyla, ulaşımdan beni bulabileceğini söyledim. Ardından durağa girdim, yolcu alırken kadın ön kapıdan indi. Sonra yolcuları aldım ve yoluma devam ettim. Cumartesi Pazarına varmadan, önündeki duraktan siyah bir araba otobüsün önünü kesti. Bende anlamadım ve acil yolcu bindirecek zannettim. Paldır, küldür geldi saldırdı. ‘Sen benim bilmem neyime nasıl küfür edersin’ derken aniden saldırdı. Ben kimseye kötü davranmadım. Ulaşımın kurallarına göre davrandım. Ücretsiz yolcu taşımıyoruz. 7 yaşına kart basıyoruz. Adam bana fırsat vermeden saldırmaya başladı. Olayın son hali bu. Kavga anında yolcular araya girdi. Burnumda kırık var. Kesinlikle şikayetçi olacağım. Ben akşama kadar hizmet veriyorum. Herkese doğru düzenli cevap veriyorum. İnsan gibi yaklaşıyoruz. Siz neyseniz ben oyum. Siz güzel gelirseniz, herkes insandır."
"Biz sizlere hizmet ederken, neden bu şekilde darp ediliyoruz?"
Erkan Güner’in kendisi gibi halk otobüsü şoförü olan eşi Elçin Güler de , benzer bir olayı daha önce kendisinin de yaşadığını ve eşinin yaşadığı olay karşısında büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Elçin Güner, “Bizim 3 tane çocuğumuz var ve ekmek paramız için mücadele ediyoruz ama insanlar bunları anlamıyorlar. Lütfen kendinizi biraz da bizler yerine koyun. Biz sizlere hizmet ederken, neden bu şekilde darp ediliyoruz, neden her şeyde şikayet ediliyoruz. Biz ekmek paramız için mücadele ediyoruz, bizi bu hale düşürenler utansın” diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi. (İHA)

BUNLAR DA VAR

DAHA FAZLA GÖSTER