(*)Alanları boş bırakmayınız!

ABD'den yeni uzay gücü planı! 2020'ye kadar...

2.381 görüntüleme 10 Ağustos 2018
Abone Ol
Detay Göster

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile Pentagon'da ABD Uzay Kuvvetleri'nin kurulmasına ilişkin açıklamada bulundu. Pence, uzayın artık kalabalık ve tartışmalı bir yer haline geldiğini ve ABD'nin uzaydaki üstünlüğünü koruması gerektiğini belirtti. Pence, "Silahlı kuvvetlerimizin tarihinde bir sonraki büyük bölümü yazmanın zamanı geldi. Bir sonraki savaş sahasına hazırlanmak, ülkemiz ve halkımıza yönelik yeni nesil tehditleri caydırmak ve yenmek için Amerika'nın en iyi ve en cesurlarını göreve çağırmanın zamanı geldi" dedi.

Pentagon'un Uzay Kuvvetleri'nin kurulmasına ilişkin tavsiye raporu hazırladığını söyleyen Pence, "Yönetimimiz Uzay Kuvvetleri'ni 2020 yılına kadar kurma hedefiyle bu tavsiyeleri uygulamak üzere yakın zamanda adım atacak" dedi. Pence, uzay kuvvetleri konusunda Kongre'nin desteğini de aldıklarını dile getirdi. Bu kuvvetin hava, kara, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıklarının yanı sıra altıncı bir komutanlık olacağını belirtti. Öte yandan, Pence, Çin ile Rusya'nın son zamanlarda birçok hipersonik silah ve araç geliştirdiklerini ve ABD'nin uzaydaki üstünlüğünü tehdit ettiklerini söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, haziran ayındaki bir ulusal güvenlik toplantısında Pentagon'a, 'Uzay Kuvvetleri Komutanlığı' kurma konusundaki süreci başlatma talimatı vermişti. 

BUNLAR DA VAR