Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Vicdani Nasıl Yazılır? TDK ile Vicdani Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    VİCDANİ NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Vicdani kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Vicdani nasıl yazılır? İşte, Vicdani kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    VİCDANİ DOĞRU YAZILIŞI

    vicdani

    VİCDANİ KELİMESİNİN ANLAMI

    Vicdan kelimesi kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü de yükleyen içsel güç demektir. Vicdan kelimesinden türeyen vicdani kelimesi sıfattır. Vicdanla ilgili olan, vicdana dayanan anlamına gelir. Bu kelime genellikle vicdani şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı vicdani şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    “Tabir caizse, yalanın böylesi vicdani bir suç değildir.” – N. Hikmet

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • vicdani
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa