Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Statüko Nasıl Yazılır? TDK ile Statüko Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Statüko kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    STATÜKO TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Statüko kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Statüko nasıl yazılır? İşte, Statüko kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    STATÜKO NASIL YAZILIR?

    statüko

    STATÜKO KELİMESİNİN ANLAMI

    Süregelen düzenin korunması durumu, sürer durum. Yürürlükte bulunan antlaşmalara göre olması gereken veya süregelen durum, sürer durum anlamına gelir. Bu kelime genellikle statuko, sitatiko şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı statüko şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Bir durumun statüko olması için geçmişten beri yaşanıyor olması gerekir.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • statuko
    • sitatiko
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa