Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Okullar ne zaman kapanacak ve kaç gün kaldı? MEB takvimi ile 2024 Yaz tatili ne zaman? 2023 - 2024 dönemi yaz tatili tarihi! Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü Bellek kelimesi eş anlamlısı nedir? TDK Nasıl Yazılır? Ada Çayı Nasıl Yazılır? TDK ile Ada Çayı Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Bal Rengi Nasıl Yazılır? TDK ile Bal Rengi Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Baş Başa Nasıl Yazılır? TDK ile Baş Başa Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Canıgönülden Nasıl Yazılır? TDK ile Canıgönülden Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Darüşşifa Nasıl Yazılır? TDK ile Darüşşifa Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Edirneli Nasıl Yazılır? TDK ile Edirneli Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Flamingo Nasıl Yazılır? TDK ile Flamingo Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Genelgeçer Nasıl Yazılır? TDK ile Genelgeçer Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Isıyayar Nasıl Yazılır? TDK ile Isıyayar Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Jale Nasıl Yazılır? TDK ile Jale Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Karabuğday Nasıl Yazılır? TDK ile Karabuğday Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Kentet Nasıl Yazılır? TDK ile Kentet Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Kreten Nasıl Yazılır? TDK ile Kreten Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Madeni Nasıl Yazılır? TDK ile Madeni Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Müsadere Nasıl Yazılır? TDK ile Müsadere Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Oldubittiye Getirmek Nasıl Yazılır? TDK ile Oldubittiye Getirmek Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Sarıhumma Nasıl Yazılır? TDK ile Sarıhumma Doğru Yazılışı Nedir? TDK Nasıl Yazılır? Standart Nasıl Yazılır? TDK ile Standart Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    STANDART NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Standart kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Standart nasıl yazılır? İşte, Standart kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    STANDART DOĞRU YAZILIŞI

    standart

    STANDART KELİMESİNİN ANLAMI

    Belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış; ölçün, ölçünlü, tek biçim, tek tip. 2. sıfat Belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan; ölçün, ölçünlü: “Bizim standart diye de bir örfümüz yok kızım, boşuna çeneni yorma.” – Atilla Atalay 3. sıfat Örnek veya temel olarak alınabilen; ölçün, ölçünlü: “El sanat ürünü, standart ürün değildir.” – Oğuz Aktan 4. isim Bir işletmede, bir ürünü, bir çalışma yöntemini, üretilecek miktarı, bütçenin para miktarını belirlemek için konulmuş kural.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Örneğin, ISO 9001, kalite yönetim sistemleri için uluslararası bir standarttır.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • standard
    • sıtandart
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa