Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Sivrisinek Nasıl Yazılır? TDK ile Sivrisinek Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    SİVRİSİNEK NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Sivrisinek kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Sivrisinek nasıl yazılır? İşte, Sivrisinek kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    SİVRİSİNEK DOĞRU YAZILIŞI

    sivrisinek

    SİVRİSİNEK KELİMESİNİN ANLAMI

    Sivrisinek kelimesi bir isimdir, hayvan bilimi terimidir. Çift kanatlılardan, insan ve memeli hayvanların kanıyla beslenen, birçok türü bulunan ve bir türü sıtma mikrobu aşılayan, sulak, bataklık yerlerde çok üreyen ve bulaşıcı hastalıkları yayan uçucu böcek (Culexpipiens) anlamına gelir. Bu kelime sivri sinek şekline yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sivrisinek şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Orda çok sivrisinek oluyor. Başka bir yere gitsek olmaz mı?

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • sivri sinek
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa