Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Neolojizm Nasıl Yazılır? TDK ile Neolojizm Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    NEOLOJİZM NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Neolojizm kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Neolojizm nasıl yazılır? İşte, Neolojizm kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    NEOLOJİZM DOĞRU YAZILIŞI

    neolojizm

    NEOLOJİZM KELİMESİNİN ANLAMI

    Neolojizm, edebiyat ve sözlüklerde yeni katılan kelimelerin türetilmesidir. Neolojizm, kelimelerin değiştirilmesi veya işin gücüne göre adapte edilmesiyle oluşur. Neolojizm, bugünkü modern dili oluşturmak için gerekli olan edebi ifadelerin üretilmesi için gelişmiş ve gelişen bir kavramdır. Neolojizm, sözcüklerin yeni anlamlar verilmesi ve yeni kullanımlarının öğrenilmesiyle ilgili bir olgudur. Neolojizm, dili canlı tutmak için derin düşünceleri ifade etmeyi ve konuşmaları daha anlaşılır ve katılımcı kılmak için gerekli olan bütün tarzları öğrenmeyi sağlamaya yardımcı olur. Neolojizm bazen sözcüklerin yeni anlamlar yüklenerek yeniden üretilmesi ile de gerçekleşebilir. Dolayısıyla, neolojizm, dilin yeniden üretilmesi ve kişilik haklarının korunması gibi önemli konuların tartışılmasının da çok önemli bir parçasıdır. Neolojizm, konuşmaların daha çekici ve anlaşılır hale getirilmesine ve düşüncelerin daha güzel şekilde ifade edilmesine yardımcı olur.  Bu kelime genellikle neğolojizm şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı neolojizm şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Bu nedenle, neolojizm, modern dilin oluşturulması ve edebi bir düzeye getirilmesi açısından oldukça önemlidir.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • neğolojizm
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa