Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Nanobakteri Nasıl Yazılır? TDK ile Nanobakteri Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    NANOBAKTERİ NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Nanobakteri kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Nanobakteri nasıl yazılır? İşte, Nanobakteri kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    NANOBAKTERİ DOĞRU YAZILIŞI

    nanobakteri

    NANOBAKTERİ KELİMESİNİN ANLAMI

    Nanobakteri, mikroskobik canlıların büyüklüğünün çok küçük olmasından ötürü (200 nm’nin altında) verilen bir isimdir. Nanobakteri, en fazla 300 nm büyüklüğündeki prokaryotlar olarak tanımlanırlar. Nanobakteriler, yaklaşık olarak bir milyonuncu (1/1000) milimetredir ve bu gözle görülemeyen canlılar, çoğu insanın hayatına doğrudan etki yapmayan yarıya kadar mikroplar arasında bulunur. Nanobakteriler, havadan, sudan ya da topraktan çevreye sağlanan sıcaklık, nem ve basınç gibi çevresel koşullara dayanıklıdır. Nanobakteriler, büyüklükleri nedeniyle daha etkin şekilde metabolizmalarını gerçekleştirebilir ve çoğu zaman güçlü bir biyokimyasal üreme çapına sahiptir. Bununla birlikte, nanobakterilerin çevreye zararlı olabilecek özellikleri de vardır. Bu kelime genellikle nano bakteri şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı nanobakteri şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Nanobakteriler, patojen olabilecek kültürler ve yüksek bir toksisiteye sahip olabilen korozyon ve bazı biyofouling durumlarının da aracıları olabilir.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • nano bakteri
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa