Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Kontenjan Nasıl Yazılır? TDK ile Kontenjan Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    KONTENJAN NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Kontenjan kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Kontenjan nasıl yazılır? İşte, Kontenjan kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    KONTENJAN DOĞRU YAZILIŞI

    kontenjan

    KONTENJAN KELİMESİNİN ANLAMI

    Bir yükümlülük veya yararlanma işinde, o işin kapsamına girenlerin oluşturduğu belirli sayıdaki topluluk, bir kuruluşun veya bir kimsenin seçip almakta yararlanabileceği sayı miktarı, ekonomi Bir malın, alım satım veya dağıtım işinde, ilgililerin her birine düşen pay oranı anlamına gelir. Bu kelime genellikle kontenjen şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı kontenjan şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    “Krizi biz mi çıkardık, kontenjanı biz mi uydurduk?” – Falih Rıfkı Atay

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • kontenjen
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa