Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Kerahet Vakti Nasıl Yazılır? TDK ile Kerahet Vakti Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Kerahet Vakti kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    KERAHET VAKTİ TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Kerahet Vakti kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Kerahet Vakti nasıl yazılır? İşte, Kerahet Vakti kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    KERAHET VAKTİ NASIL YAZILIR?

    kerahet vakti

    KERAHET VAKTİ KELİMESİNİN ANLAMI

    Din bilgisinde; namaz kılmanın mekruh olduğu vakit, vaktikerahet olarak geçen bu kelime grubu, akşamcılar arasında içkiye başlama zamanı olarak da kullanılmaktadır. Bu kelime genellikle kerahat vakti, kerehat vakti şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı kerahet vakti şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Otobüs geç gelince, ikindi namazını kılamadım, kerahet vakti girdi.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • kerahat vakti
    • kerehat vakti
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa