Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? İskorbüt Nasıl Yazılır? TDK ile İskorbüt Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken İskorbüt kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    İSKORBÜT TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. İskorbüt kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, İskorbüt nasıl yazılır? İşte, İskorbüt kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    İSKORBÜT NASIL YAZILIR?

    iskorbüt

    İSKORBÜT KELİMESİNİN ANLAMI

    C vitamini eksikliğinden ileri gelen ve dermansızlık, zayıflık, diş etlerinin iltihabı vb. belirtilerle kendini gösteren hastalık anlamına gelir. Bu kelime genellikle iskorpüt şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı iskorbüt şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    “Fakir mahkûmları iskorbüte karşı korumak için getirilmiş bir sandık portakal önünde durdu.” – Kerim Korcan

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • iskorpüt
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa