Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) Nasıl Yazılır? TDK ile Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    HAMALLIĞINI ETMEK (VEYA YAPMAK) TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) nasıl yazılır? İşte, Hamallığını Etmek (Veya Yapmak) kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    HAMALLIĞINI ETMEK (VEYA YAPMAK) NASIL YAZILIR?

    hamallığını etmek (veya yapmak)

    HAMALLIĞINI ETMEK (VEYA YAPMAK) KELİMESİNİN ANLAMI

    Bu deyim, bir işin önemsiz fakat ağır ve yorucu yükünü taşımak anlamında kullanılır. Dilimizde bazı kelimeler halk arasında hatalı söylenir ve bu şekilde yazılır. Bu deyimde geçen hamal kelimesi hatalı yazılanlardandır. Bu kelime genellikle hammallığını etmek (veya yapmak) şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı hamallığını etmek (veya yapmak) şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Yıllardır onun yanında çalışıp, hamallığını etti. Ancak hiç kıymeti bilinmedi.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • hammallığını etmek (veya yapmak)
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa