Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Eli Genişlemek Nasıl Yazılır? TDK ile Eli Genişlemek Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Eli Genişlemek kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    ELİ GENİŞLEMEK TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Eli Genişlemek kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Eli Genişlemek nasıl yazılır? İşte, Eli Genişlemek kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    ELİ GENİŞLEMEK NASIL YAZILIR?

    eli genişlemek

    ELİ GENİŞLEMEK KELİMESİNİN ANLAMI

    Türk Dil Kurumuna göre eli genişlemek kelimesi bolca paraya kavuşmak anlamına gelmektedir. Bazı kelimelerde olduğu gibi hatalı yazılışları karşımıza çıkmaktadır. TDK’nın belirlediği doğru ve yanlış yazılışı şöyledir. Bu kelime genellikle eligenişlemek şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı eli genişlemek şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Kızına söz vermişti. Eli genişlediği zaman ona kırmızı bir elbise alacaktı.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • eligenişlemek
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa