Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Darmadağınlık Nasıl Yazılır? TDK ile Darmadağınlık Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Darmadağınlık kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    DARMADAĞINLIK TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Darmadağınlık kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Darmadağınlık nasıl yazılır? İşte, Darmadağınlık kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    DARMADAĞINLIK NASIL YAZILIR?

    darmadağınlık

    DARMADAĞINLIK KELİMESİNİN ANLAMI

    Darmadağın olma durumu, darmadağınıklık anlamına gelir. Dilimizde bazı özel isimlerin ayrı yada bitişik yazılması konusunda kafa karışıklığı olabilmektedir. Bu kelime genellikle darma dağınlık şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı darmadağınlık şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    İçinde bulunduğu darmadağınlık, her geçen gün daha özensiz bir insan olmasına sebep oluyor.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • darma dağınlık
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa