Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Bal Arısı Nasıl Yazılır? TDK ile Bal Arısı Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    BAL ARISI NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Bal Arısı kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Bal Arısı nasıl yazılır? İşte, Bal Arısı kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    BAL ARISI DOĞRU YAZILIŞI

    bal arısı

    BAL ARISI KELİMESİNİN ANLAMI

    Bal arısı (Apis mellifera) 1,2 cm uzunluğundadır. Baş ve göğüs bölümü az çok kıllıdır ve genellikle sarı tonlardaki rengi soydan soya değişir. İki büyük bileşik göz ve üç basit göz, başın tepesinde yer alır. Koku alıcı ikieskin görme duyusuna yardımcı olur. Bal arıları toplu halde yaşayan canlılardır ve kovanda yaşamın devamlılığını sağlamak için hep birlikte çalışırlar. Bu kelime genellikle balarısı şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı bal arısı şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Cümle içinde örnek kullanım:Bal arıları çiçekten çiçeğe konuyordu.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • balarısı 
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa