Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Kadir Kaymakçı Kıvırcık James Bond olamaz mı?

    Onunla 10-11 yaşında, Bakırköy Sinema 74’te (yoksa Çemberlitaş Şafak Sineması mıydı?) tanıştık. Ben karanlık salonun orta yerinde, bacak kadar boyumla, yarı oturmuş, yarı ayakta karşımdaki dev perdeye bakarken o, bir yandan helikopterin ayağına taktığı tekerlekli sandalyedeki keltoş Blofeld’i bir bacadan atıyor bir yandan da ayağında kayak takımları kar üstünde son sürat kayarak kendisini öldürmeye çalışan katillerden kaçıyordu. Adını ilk o gün duydum: ‘Bond, James Bond’.

    1980’lerin başında ‘For Your Eyes Only’ (Yalnız Senin Gözlerin İçin) filminde tanıştığım 007 James Bond’la dostluğumuz 40 yılı aşmış durumda. O gün bugündür beyazperdede göründüğü hiçbir filmini kaçırmadım. Bizim tanışmamızdan önceki 11 macerasını da video kasetlerden takip ettim. Sean Connrey, George Lazanby, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, Daniel Craig ve hatta David Niven; 62 yıllık sinema macerasında Mr. Bond’u canlandıran tüm aktörler arasında ilk göz ağrım olduğundan sanırım Roger Moore hep bir adım önde oldu benim için.

    50 YILDIR HEP MERAK EDİLEN CASUS 007

    Tıpkı kulüp taraftarı olmak gibi Bond’u canlandıran aktörlerin de taraftarları var. Bu alanda en büyük taraftar grubuna Sean Connery sahip desem yalan olmaz herhalde. Çünkü 1962’de ‘Dr. No’ ile ilk 007 olan Connery hem Bond’u çok başarılı bir şekilde canlandırmış hem de bu konuda adeta bir standart belirlemiş. 1967’de 5. kez Bond olarak kamera karşısına geçtikten sonra ayrıldığında ‘Yeni Bond’u kimin canlandıracağı olay olmuş. Nitekim uzun arayışlardan sonra George Lazanby’i ‘007’ olarak beyazperdede göründüğünde seyircilerin çoğunluğu tarafından yadırganmış. Ve yapımcılar yeniden Sean Connery’nin kapısını çalmış.

    Sinema dünyasında 50 yıldır James Bond’u kimin oynayacağı hep büyük merak konusu olmuş.

    ‘No Time To Die’ filminde son kez James Bond olarak beyazperdeye gelen Daniel Craig’in ardından yeni Bond’un kim olacağı da üç yıldır konuşuluyor. Ve önceki gün son üç yıldır konuşulan onca isim arasında nihayet biri önce çıktı: Aaron Taylor-Johnson!

    YENİ JAMES BOND İÇİN ADI GEÇMEYEN OYUNCU KALMADI

    Hollywood’da kim var kim yok herkesin adı James Bond olarak yazıldı neredeyse… O kadar çok isim konuşuldu ki bir ara benim bile şansım var mı acaba diye düşündüm:) Harry Cavill, Tom Hardy, Michael Madden, James Norton, Cillian Murphy, Rege-Jean Page ve son 20 yıldır ne zaman bir yeni Bond dedikodusu çıksa adı ilk sıraya yazılan İdris Elba

    Craig’in ayrılmasından sonra yeni Bond’un bir kadın olmasını isteyenler Emilia Clarke’ın, Emily Blunt’ın ve son Bond filminde kısacık rolünde harikalar yaratan Ana de Armas’ın adını bile geçirdiler...

    Kendi adıma bu adaylar arasında Tom Hardy'yi 007 olarak görmek isterdim ama bu başka bir hikaye...

    Neyse, Bond filmlerinin yapımcıları Barbara Broccoli ve Michael G. Wilson son üç yıldır çıkan bütün dedikoduları yalanlarken Aaron Taylor-Johnson’ın ismiyle ilgili 2 gündür büyük bir sessizlik içindeler. Haberi patlatan The Sun’a konuşan bir kaynak, anlaşmanın Taylor-Johnson’ın önünde olduğunu belirtip, “Top artık onda yeni James Bond olup olmamaya o karar verecek” diyor.

    Her yeni Bond’da olduğu gibi Aaron Taylor-Johnson ismi de 007 fanlarını ikiye bölmüş durumda.

    Daniel Craig’in ‘yeni James Bond’ olarak açıklandığında Londra’daydım. Publarda, metroda herkes bunu konuşuyordu. Craig’in saçlarının rengine takılıp “Sarışın Bond olmaz” diyenler mi ararsınız 1.78’lik boyunun 007 için kısa olduğunu söyleyenler mi… Hatta Thames Nehri üzerinden bir zodyakla tanıtım toplantısına gelen Daniel Craig’in ‘can yeleği’ giymesiyle dalga geçen fanlar yeni filmi boykot edeceklerini söyleyip protesto gösterisi düzenlemişlerdi o günlerde!

    Sam-Aaron Taylor-Johnson
    Sam-Aaron Taylor-Johnson

    Şimdi aynı şeyler Aaron Taylor-Johnson’ın için de başlamış durumda. 33 yaşındaki Taylor-Johnson’ın Bond için çok genç olduğunu söyleyenler var mesela… Sean Connery’nin 31, George Lazanby’nin ise 29 yaşında James Bond olduğunu düşünülürse bu eleştiri çok da haklı değil! Zaten yapımcı Barbara Broccoli yeni Bond’un 'genç' olacağının ipucunu şöyle veriyor: "Yeni Bond olacak oyuncu en az bir 10-12 yıl kendisini 007’ye adaması gerekiyor."

    Aaron Taylor-Johnson’ın çok yakışıklı olmadığını düşünenler, Rus-Yahudi kökenleri nedeniyle onu yetirince Britanyalı bulmayanlar var… Kendisinden 24 yaş büyük olan yönetmen Sam Taylor-Johnson’la evlendikten sonra onun soyadını aldığı için fazla feminist olduğunu düşünenler bile var. Ve hatta Aaron Taylor-Johnson’in saçı kıvırcık olduğu için James Bond olamayacağını söyleyenlere de var da ben onlara söyleyecek söz bulamıyorum doğrusu!

    TAYLOR-JOHNSON 007 OLMAK İÇİN GÖNÜLSÜZ MÜ?

    İkinci favori Bond’um Pierce Brosnan bir oyuncu için 007’yi oynamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için, “Ay yüzeyinde yürüyen insan sayısı James Bond’u oynayan insan sayısından fazla” demişti. İşte tam da bu yüzden çocuk yaşta başladığı oyunculukta 2010 yılında 'Kick-Ass’ filmiyle adını sinema dünyasına duyuran, Avengers-Age of Ultron’la Marvel dünyasına giren, bir James Bond hayranı olan çiçeği burnunda Oscar’lı yönetmen Christopher Nolan’ın ‘Kendi tarzında Bond filmi’ Tenet’te rol alan, Bullet Train’de Brad Pitt’le kamera karşısına geçen ve bu yaz Spiderman evreninin yeni filminde Kraven The Hunter olarak beyazperdeye gelecek olan Aaron Taylor-Johnson eğer James Bond olursa uzun bir süre yaptığı her şey bu 'ikonik karakterin' karizması altında ezilecek. Tam 13 yıl önce R.E.M.'in 'Überlin' şarkısının eşi Sam Taylor-Johnson tarafından yönetilen video klibinde Londra sokaklarında kafasına göre hareketlerle dans eden sarı tişörtlü çocuk 007 olduğunda 'çalkanlanmış karıştırılmamış' bir dünyaya adım atacak...

    Kimileri Taylor-Johnson’ın geçen yıl verdiği bir röportajda gazetecinin ‘yeni James Bond olmak’ için favori isimlerden birisi olduğu söylediğinde verdiği, “Hiçbir zaman başkalarının bakış açılarına, yargılarına veya beklentilerine dayanarak bir karar vermedim. Böyle yaparsam kendim olamam. Ruhumu kaybederim. Kraven’ı yapmak için iki yılımı harcadım ve şu anda önümde sadece o var…” sözlerini hatırlatıp, “Bond olmaya gönülsüz” diyorlar. Oysa daha yakın tarihli bir röportajda James Bond olarak görülmesini ‘inanılmaz bir iltifat’ olarak gördüğünü söylüyor genç oyuncu…

    25 MİLYAR DOLARLIK BİR İMPARATORLUĞUN YÜZÜ: 007 JAMES BOND

    Başta da dediğim gibi sinema dünyasının, sinemayla ucundan kıyısından ilişkisi olan birinin yeni James Bond’un kim olacağıyla ilgili haberlere kulak kabartmaması mümkün değil.

    Ortada bir senaryo yok… Son filmde kafasına füzeler yağdırılarak öldürülen James Bond’un nasıl geri döndürüleceği bilinmiyor. Ian Fleming’in 12 Bond romanının ve 007’nin yer aldığı iki kısa öykünün hepsi 1951-1964 yılları arasında geçtiğini belirten bazı fanlar yeni 007’nin 1950’lere dönüp sıfırdan başlayacağını iddia ediyor. Ama bir başka grup Bond’un geri gidemeyeceğini ileriye bakması gerektiği fikrinde.

    Yönetmen belli değil… Star Wars evreninden ‘Rouge One’ ve son olarak The Creator’la adından söz ettiren Gareth Edwards’ın yeni Bond’u yönetmesini bekleyenlerin sayısı az değil. 007 fanı Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda hayal edenler de var.

    Yeni James Bond olacak oyuncu sadece sinemanın ikonik karakterlerinden birine hayat vermeyecek ticari bir imparatorluğun da yüzü olacak. 60 yılda 25 filmde 5 milyar dolardan fazla hasılat elde eden James Bond’un TV hakları, hediyelik eşyaları darken yarattığı ekonominin 25 milyar dolardan fazla olduğu söyleniyor. 2000’li yıllardaki James Bond filmlerinin her birinin 400 milyon dolardan fazla hasılat elde ettiğini de hesaba katarsak yeni 007’yi seçme kararının ne kadar zor olduğu ortaya çıkıyor.

    Eşi ve 11 ile 13 yaşlarındaki kızıyla bir çiftlikte kara lahana yetiştirmenin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Aaron Taylor-Johnson sinemanın sekizinci James Bond’u (David Niven’ı da sayıyorum) olacak mı bilmiyorum. Bildiğim tek şey 26. film için şimdiden çok heyecanlı olduğum. 'Kıvırcık, feminist, iki çocuk babası, kara lahana yetiştiricisi, çok da yakışıklı olmayan, orta boylu genç bir Bond, James Bond'a da 'Hayır' demem doğrusu...