Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Kadir Kaymakçı Maestro'ya 'Oscar' makyajı

    Bradley Cooper’ın Amerikalı besteci, orkestra şefi Leonard Bernstein ile eşi Felicia Montealegre’nin ilişkisini anlatan yeni filmi ‘Maestro’ bittiğinde kafamın içinde ‘dertleri derya olmuş’ ve şakaklarına kar yağmış İbrahim Tatlıses, ‘Yıkılmışım Ben’ şarkısını söylüyordu.

    ‘Çaresiz kalmış, gözlerim şaşkın’ bir şekilde Cooper’ı plastik makyajla 70’lerindeki Bernstein’a dönüşmüş izlerken 40 yıl önceye gittim. Şakaklarının beyaz pudrayla ağartılması suretiyle ‘yaşlandırılmış’ Tatlıses, ‘bir ağaç misali kurumuşum ben’ diye şarkı söyleyerek sahilde yürüyordu.

    Yaşlandırma makyajı deyince gözümde ilk beliren imaj bu maalesef…

    Yaklaşık 10 yıl önce Yeşilçam’ın 100. yılı nedeniyle sinemamızda makyaj konulu bir sergi açılmıştı. Orada neredeyse 1980’lere kadar yapımcıların filmin bütçesini hesaplarken makyajı dahil etmedikleri, oyuncuların kendi makyajlarını kendileri yaptığı, kostümlerini bile çoğu zaman evden getirdikleri anlatılıyordu. Böyle bakınca ne ‘şakakları pudralı ihtiyar Tatlıses’e ne de bugün sinemamızda ‘plastik makyaj’ konusunda gelinen noktaya haksızlık etmeyeyim… Ama geçenlerde TV’de bir dizide ünlü kadın oyuncunun ‘yaşlandırılmış’ haline bakarken yüzüme alaycı bir gülümsemenin gelip oturduğunu da söylemeden edemeyeceğim.

    ‘Deep fake’ uygulamasıyla 80’li yaşlarını süren Robert de Niro, Harrison Ford gibi usta isimlerin gençliklerine döndürüldüğü günümüz sinemasında ‘genç’ Bradley Cooper’ı yaşlandıran ‘plastik makyajı’nın etkileyiciliği gerçekten inanılmaz…

    Doğrusu çok da sevmediğim, her sahnesinde Oscar heykelciğine göz kırpan, afili, janjanlı ama 'kalpsiz', Maestro filminde, Carey Mulligan’ın oyunculuğu dışında, eğer bir ‘usta’ varsa o da Japon makyaj sanatçısı Kazu Hiro!

    BURUN YÜZÜNDEN IRKÇLIKLA SUÇLANDI

    Maestro’da ilk görseller medyada yayınlandığında herkes Bradley Cooper’ın ‘burnu’nu konuşmuştu. Leonard Bernstein’e dönüşmek için protez bir burun takan Cooper’ın, bu tercihiyle Yahudiler’le ilgili önyargıları güçlendirdiği iddia edilip, Yahudi karşıtlığı hatta ırkçılıkla suçlanmıştı. Filmin yönetmeni de olan sanatçı burun konusunda çok düşündüklerini söyleyip, “Belki gerek yoktu ama dudaklarım Bernstein’ın dudaklarına hiç benzemiyor, çenem de öyle. Bu yüzden burnu yaptık, protez olmadan doğru görünmüyordu” diye kendisini savunmuştu. Bu burun konusunda usta bestecinin ailesi de Bradley Cooper’a destek vermişti: “Leonard Bernstein’in güzel ve büyük bir burnu vardı. Biz Breadley’nin yaptığından memnunuz Ayrıca babamız hayatta olsaydı o da bu durumu sorun etmezdi…”

    Doğrusu filmi izlerken ‘burun’a hiç takılmadım ama Cooper’ın yaşlı Bernstein olarak göründüğü sahnelerde boynunun altında sarkan gıdısından, ellerinden, yüzündeki, alnındaki kırışıklıklardan gözümü alamadım!

    The Guardian’da filmle ilgili çıkan bir haberde “Bugüne kadar görülmüş en iyi yaşlılık makyajı olabilir” deniyor.

    İşte tam da bu noktada, bu inanılmaz makyajın yaratıcısı Kazu Hiro’dan bahsetmek gerekiyor.

    EMEKLİLİKTEN DÖNDÜ 2 OSCAK KAZANDI

    Kariyerinde, ‘Hellboy’, Tim Burton’ın ‘Maymunlar Cehennemi’, Robert Downey Jr. ile Tom Cruise’un tanınmayacak halde beyazperdede boy gösterdiği ‘Tropic Thunder’ ve ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ gibi filmler bulunan Kazu Hiro, 2012 yılında emeklilik kararı alıyor ve sektörden elini ayağını çekiyor.

    Ta ki 'Darkest Hour' filminde Winston Churchill’i canlandıracak olan usta oyuncu Gary Oldman’ın “Beni Churchill’e dönüştürecek tek insan Kazu Hiro’dur” diyerek onun tekrar işbaşı yapmasını sağlayana kadar. Emeklilikten dönen Hiro, Oscar kazandığı bu filmden iki yıl sonra, 2019 yılında bu kez Bombshell filminde usta oyuncu John Lithgow’u bambaşka bir insana dönüştürerek ikinci Akademi Ödülü’nün kazanıyor.

    Bradley Cooper, ‘Maestro’ için çalışmaya başladığı sırada bir yandan da usta yönetmen Guillermo del Toro’nun ‘Nightmare Alley’ filminde rol alıyor. Bir gün sette projeden ve Leonard Bernstein’e nasıl dönüşeceği meselesinden bahsedince del Toro ‘Hellboy’da birlikte çalıştığı Hiro’nun bu ‘dönüşümü’ sağlayabilecek tek isim olduğunu söylüyor.

    Cooper anında usta sanatçıya bir SMS mesajı yolluyor ve bu olağanüstü iş ortaya çıkıyor.

    Hiro daha çocukken hayranı olduğu Bernstein'i TV'de gördüğünü hayatının ve kişiliğinin yüzünden yansımasından çok etkilendiğini söyleyip, 'Maestro' için onun yüzünü 'yeniden yaratma' teklifi almasını şöyle anlatıyor: "Bu bir rüyanın gerçeğe dönüşmesiydi!"

    YAŞLILIK MAKYAJI TAM 5 SAAT SÜRDÜ

    Kazu Hiro, Bradley Cooper’ın nasıl Bernstein’a dönüştüğünü ise Variety dergisine şöyle anlatıyor: “Bradley’nin Bernstein’ın daha genç hallerini canlandırdığı bölümlerin makyajı yaklaşık 2.5 saat sürüyordu. Protez burnun yanı sıra dudak ve çene parçaları da uyguladık yüzüne. Bradley, Lenny’nin kendine özgü bir sesi olduğunu ve kendi sesinin ona yaklaşması için bir burun tıkacı yapmamı istedi. Burun kanatlarını iten bir uygulama yaptım. Şakaklarının çevresine, çene bölgesine, gözlerini ortaya çıkaracak ve daha genç gösterecek bir operasyon uyguladık…”

    Kazu Hiro, Cooper’ın görünümünün mümkün olduğunca özgün olmasını istediklerini söylüyor: “Her filmde izleyicileri hikayeye inandırmak için setler kuruluyor, oyunculara kostümler giydiriliyor. Makyaj da bunun bir parçası. Burada da amacım Bradley Cooper’ı ikna edici bir şekilde Leonard Bernstein’a dönüştürmekti.”

    Bernstein yaşlandıkça makyajın süresi ve yoğunluğu da artmış. Yanak, boyun, kulak memesi, alın protezleri eklenmiş. Göz çevresi için özel bir uygulama yapılmış. Bernstein’in ölümünden hemen önce 1989’da geçen sahneler için tam beş saatlik bir makyaj yapılmış. Hiro, gözler, burun, dudaklar, boyun, omuzlar, eller için protezlerin yanı sıra vücudu tamamen kaplayan bir makyaj uygulamış.

    2012’de veda ettiği sinema sektörüne 5 yıl aradan sonra dönüp 2 Oscar kazanan Kazu Hiro,yaptığı hiçbir işin, gerçekten hayranlık uyandıran, ‘Maestro’daki çalışmasının üzerine çıkamayacağını söylüyor: “Bradley’e artık emekli olabileceğimi söyledim. Sinema sektörü için yapmak istediğim her şey bu filmde var...”