Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Hoppp Glastonbury’de ana sahnedeyim, on binlerce kişiye ‘Mr. Brightside’ söylüyorum... Ya da bir tiyatro sahnesinde Macbeth olmuş döktürüyorum, “Olmak ya da olmamak” diye! Elimdeki kuru kafayı fırlatıp yeşil sahaya koşuyorum, bi şuuut çekiyorum 90. dakikada topu doksana takıyorum, Şampiyonlar Ligi kupası ellerimde. Kupayı yavaşça bir kenara koyup ‘Edebiyat Nobel’imle salonu selamlıyorum, 21. Yüzyılın Montaigne’ymişim, salonda alkış kıyamet... Yazdığım, yönettiğim, oynadığım filmle bir kucak dolusu Oscar almışım gazetecilere poz veriyorum iki dirhem bir çekirdek... Şimdi de olimpiyatlarda 100 metreyi en hızlı ben koşmuşum, stadyumu turlarken bir ses duyuyorum, “Bir sonraki durak Yenikapı...”

    İki durak arası bir zaman kafamın içinde ne olmak istiyorsam o oluyorum! Gözlerim fal taşı gibi açık, gündüz düşleri kuruyorum... Hayatım boyunca Glastonbury’de şarkı söylemek için en küçük bir çaba bile göstermedim, bağlamayı üfleyerek çalmaya çalıştığım gün müzik hayatım bitmişti zaten! Bırakın 100 metreyi 10 metre koşsam nefes nefese kalıyorum. Ama işte kafamın içinde evrene mesajlar yolluyorum. Belki bir gün, bir mucize olur da olmak istediğim tüm şeyler gerçekleşir diye kimselere söylemeden içimde bir yerlerde bir umuda tutunuyorum. ‘Belki siz bana hayalperest’ diyebilirsiniz ama şimdilerde Z Kuşağı’ndan TikTok’çu gençler benim bu durumuma yeni bir isim vermişler: ‘Delulu!’

    ÇILGIN BEKLENTİLER OLUŞTURUP ZİHNİ BUNA İKNA ETMEK

    İngilizce ‘delusional’ (sanrısal) kelimesinden türetilen ‘delulu’yla ben geçenlerde The New York Times’ta bir haberde karşılaştım. Ama kelime yaklaşık 10 yıldır özellikle sosyal medyada kullanılıyormuş! İlk çıkışında ‘takıntılı’ K-Pop hayranlarının sevdikleri ‘sanatçıyla’ birlikte olabilecekleri inancını ifade eden kelime yıllar içinde evrim geçirmiş. Bugün sosyal medyada genellikle gerçekçi olmayan isteklere sahip kişiler için kullanılıyormuş. Bir çeşit imkansız gibi görünen şeylerin ‘olduğunu’ düşünerek mümkün kılma durumu! Çok popüler olduğu TikTok’a göre ise ‘Delulu’ çılgın beklentiler oluşturmak, zihninizi bunlara inanmaya ikna etmek ve olmayacak şeyleri başaracağınıza içtenlikle inanmak anlamında kullanılıyor.

    ‘Düşler Tarlası’ filminde mısır tarlasında kızıyla dolaşırken kendisine “Sen yap, gelecekler” diye fısıldayan sesi dinleyip tüm tarlasını beysbol sahasına döndüren Iowa’la çiftçi Ray Kinsella gibi şimdi gençler “Eğer hayal edersen, gerçek olur” diyerek ‘delulu’ olmuş geziyorlar sanal alemde.

    “EVİM BEYAZ OLSUN İSTİYORDUM, ŞİMDİ EVİM FUL BEYAZ!”

    İnsan her konuda ‘delulu’ olabiliyor. Kariyer, ilişkiler, sağlık, siyaset, spor her şey...

    TikTok’ta 5 milyardan fazla görüntüleme alan ‘delulu’ etiketine video ekleyen bir kullanıcı durumu şöyle anlatıyor: “Delulu olmanın en iyi yolu bir şeyi çok detaylı olarak düşünmek. Mesela bir eve taşınmak istiyorsunuz. Mutfağın rengi, içinde neler olacağı, pencerenin nereye bakacağı gibi... Sadece düşünmekle de kalmıyor. ‘Benim 5 katlı evim olsun’ deyip oturmak da değil ‘delulu!’ Sizin bir şeyi çok detaylı düşünmeniz ve onu kafanızda oturtmanın sizi oraya yönlendiriyor. Mesela ben hayalimde hep evimin beyaz olmasını istiyordum. Kendi kendime kafamda kuruyordum. Ben şimdi öğrenciyim ve öğrenci evim ful beyaz!..”

    Teksas’ta yaşayan ‘fenomen’ Courtney Johanson, ‘delulu’nun hayata radikal bir iyimserlik ve neşeyle yaklaşmak olduğunu söylüyor: “Bana göre ‘delulu’ başka bir şeye inanmayı reddedecek kadar kendine inanmak ve özgüven sahibi olmak demek.”

    Bir başka ‘delulu’cu takipçilerine şöyle öğüt veriyor: “Mesela bir şey istiyorsunuz. O varmış gibi yapın! İnsanlar size ‘hangi hayal dünyasında yaşıyorsun, biraz gerçekçi ol’ gibi tepkiler gösterebilirler. Siz gerçekçi olmayın! Hiçbir şey yapmadan bile oraya enerjinizi yönlendirirseniz delulu olarak ‘manifest’lediğiniz her şeyi elde edersiniz! Ben şu ana kadar her şeyi delulu olarak elde ettim.”

    Fortune dergisi bazı gençlerin asla ulaşamayacakları iş pozisyonları için çalışmak yerine 'delulu' felsefesine tutunduğunu yazıyor.

    İspanya'dan Gabriela Sarmiento, "Sanırım bazı insanlar delulu'yu kendine güven ve saygılarını artırmak, günlük olarak başlarına gelen zor olaylarla başa çıkmak için bir yöntem olarak kullanıyor" diyor.

    POZİTİF DÜŞÜNMEK HER ZAMAN İŞE YARAMAYABİLİR

    Tam da bu noktada ‘Rethinking Positive Thinking’ kitabının yazarı psikolog Gabriele Oettingen’e kulak vermek gerekiyor galiba. Çünkü o, ‘delulu’cuların tam tersini düşünüyor. Yıllar boyunca diyet yapanları, öğrencileri, iş arayanları, mutluluk, aşk peşinde koşanları takip eden Oettingen, tüm bu insanlarda ortak bir nokta bulduğunu söylüyor: “Hedeflerine ulaşma konusunda diğer insanlara göre daha pozitif düşünen insanların hedeflerine ulaşma olasılıkları daha düşük. Daha az kilo veriyorlar, daha az iş teklifi alıyorlar, daha uzun süre yalnız kalıyorlar...”

    Gelecek hakkında “Bir şey istiyorsan, onun olduğunu düşün ve bunan inan” diyen ‘delulu’cular, her şey kafalarının içinde olup bittiği için rahatlayıp olmasını istedikleri şeyler için çabalamayı bırakabiliyor ve günlerini sadece olumlu hayaller kurarak geçirebiliyorlarmış Gabriele Oettingen’e göre!

    ARDA TURAN YETERİNCE İNANMADIĞINDAN 'DELULU'SU PATLADI

    Delulu’yla ilgili yazılanları okurken aslında hepimizin (tamam bazılarımızın:) ‘delulu’larımızla el ele dolaştığını düşündüm. Mesela ben ‘delulu’mda Glastonbury’de on binlere şarkı söylerken Dilan Polat elinde ‘para saçma tabancası’ “Erenciiii, enerciiii” diyerek çalışanlarının üzerine dolar sıkıyordu kendi ‘delulu’sunda!

    Fatih Terim, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Semih Kaya’nın ‘delulu’su Seçil Erzan’ın ‘çok özel fonu’na milyon dolarlar yatırıp bir süre sonra 3-5 katını kazanmaktı. Bugünlerde çevremdeki birçok insanın ‘delulu’su borsadan zengin olmak! Ama işte sadece 'inanmak' yetmiyor... Az emek çok başarı, para peşinde koşunca bir noktada ‘delulu’ balonları ellerinde patlıyor...

    Belki de TikTok’cu Hannah Chan kadar ‘pozitif düşünüp, düşündükleri şeyin gerçekleşeceğine yeterince inanmadıklarındandır!’

    Başarılı olan kişilerin öncelikle ‘kafalarında’ başarılı olduklarına karar verdiğini söyleyen ancak kendisinin tüm başarısızlıkları için hep başkalarını suçlayan Chan, bir gün büyük bir aydınlanma yaşamış. ‘Olacağına kafasının içinde inanmış’, Hindistan’a taşınmış, tüm parasını bir işe yatırmış ve 12’den vurmuş! Hay bin ‘delulu’!!!

    “İNANIYORSAN YALAN DEĞİLDİR!”

    Atalarımız yüzyıllar önce söylediği sözü biraz değiştirirsek “Bir şeyi 40 kere detaylı bir şekilde düşünüp, istersen olurmuş" diyen ‘delulu’ gerçekten olabilir mi? Benim gibi gerçekçi düşünmeye çalışanların hiç şansı olmadığını söylüyor ‘delulu’cular! “Gerçekçi düşünmek güvenlidir ama bundan ne fayda gördün ki” diyorlar: “Gerçekçi düşünme seni bir kutunun içine hapseder, başarmak için o kutudan çıkman gerek. Bu dünyada yaşasan da hedefin yıldızlar olsun, kim bilir...”

    Los Angeles'ta yaşam ve kariyer koçu olarak çalışan Wemi Opakunle, “Olmak istediğiniz bir şeyi olabileceğinizi bilmek belirli bir düzeyde inanç ve cesaret gerektirir. İşte ‘delulu’ bunu eğlenceli hale getiriyor” diyor.

    23 yaşındaki TikTok’çu Bianca Bernardo’nun “Tüm delulu’larınız gerçek olsun, çünkü delulu olmak çözümdür” sözlerini okurken Seinfeld’den George Costanza geldi aklıma.

    Hiçbir iş yapmadan, herhangi bir kariyer derdi olmadan, saf mutlu olarak yaşamaktan başka düşüncesi olmayan George, ha bire kendisine yeni hayatlar icat ediyordu. Kah balinaları koruyan bir çevreci, kah ithalat-ihracat yapan bir işadamı... Ama tüm bunların dışında George Costanza’nın ‘delulu’su ‘Mimar Art Vandelay’dı! İnsanlara Guggenheim Müzesi’nin ek binasını kendisinin tasarladığını anlatan George, mimar Art Vandelay olduğuna kendisini o kadar inandırmıştı ki belki de “tek gerçek işi ‘Art Vandelay’ olmaktı...”

    Herkesin kendi ‘delulu’sunu yaşadığı sosyal medya çağında işte bu George Costanza’nın şu sözü daha da anlamlı oluyor: “İnanıyorsan yalan değildir!..