KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • Samsung Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ve özellikleri

  Teknoloji, 06 Ağustos 2020

  Samsung Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ve özellikleri

  Samsung Galaxy Note 20 Ultra dün gerçekleştirilen lansman ile tanıtıldı. Samsung'un yeni amiral gemisi olan Galaxy Note 20 Ultra'nın özellikleri ve Türkiye fiyatı belli oldu. İşte Samsung Galaxy Note 20 Ultra özellikleri ve fiyatı...

 • Samsung Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ve özellikleri

  Teknoloji, 08 Ağustos 2020

  Samsung Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ve özellikleri

  Samsung'un yeni amiral gemisi olan Samsung Galaxy Note 20 Ultra çıktı. Samsung Galaxy Note 20 Ultra'nın özellikleri ve Türkiye fiyatı belli oldu. İşte Samsung Galaxy Note 20 Ultra özellikleri ve fiyatı...

 • Huawei'yi solladı

  Teknoloji, 06 Ağustos 2020

  Huawei'yi solladı

  Akıllı telefon pazarında Samsung'u geçerek dünyanın en büyüğü olan Huawei'ye Avrupa pazarında Xiaomi sürprizi geldi. Redmi Note 8 ve 9 serisiyle orta segmentte tercih edilmeye başlanan ve geçen seneye göre satışlarını yüzde 65 artıran Çinli Xiaomi, ABD'nin Google yasağı sonrası küresel satışlarda zorlanan Huawei'yi geçerek Avrupa'da 3. sıraya oturdu

  Samsung'dan 5 yeni cihaz

  Teknoloji, 05 Ağustos 2020

  Samsung'dan 5 yeni cihaz

  Samsung Electronics, Güney Kore'den canlı olarak yayınlanan ilk sanal Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni Galaxy cihazlarını tanıttı: Galaxy Note20 ve Galaxy Note20 Ultra; Galaxy Tab S7 ve S7+ tabletler, akıllı saat Galaxy Watch3; Galaxy Buds Live kulaklık ve yeni nesil katlanabilir akıllı telefon Galaxy Z Fold2. Galaxy Note20 serisi 5 Ağustos – 3 Eylül 2020 tarihleri arasında ön siparişle alınabilecek. Cihazların ön sipariş için KDV dâhil satış fiyatı ise Galaxy Note20 Ultra için 12 bin 999 TL, Galaxy Note20 için 9 bin 299 TL, Galaxy Buds Live için bin 299 TL olacak

  Çinli şirketin ‘korona’ zaferi!

  Teknoloji, 30 Temmuz 2020

  Çinli şirketin ‘korona’ zaferi!

  Koronavirüs salgınının gölgesinde bir ilk yaşandı ve akıllı telefon pazarında liderlik el değiştirdi. ABD ve Google yaptırımları ile boğuşan Huawei, Çin pazarını arkasına alarak, Samsung’u zirveden etti.

 • TV’ler nasıl temizlenir?

  Teknoloji, 03 Temmuz 2020

  TV’ler nasıl temizlenir?

  Koronavirüs döneminde evlerin hijyenini sağlamak herkes için öncelikli konuların başında geliyor. Bu dönemde evdeki eşyaları temizlerken özellikle elektronik cihazlar konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. İşte hem görüntü kalitesi hem de hijyen için televizyon temizlemenin püf noktaları...

 • Bu hataları yapmayın!

  Teknoloji, 30 Haziran 2020

  Bu hataları yapmayın!

  Koronavirüs nedeniyle kalabalık ortamlara daha az girmeye özen gösteren tüketiciler bu nedenle market alışverişlerini de toplu yapmayı tercih ediyor. Ancak toplu şekilde alınan yiyeceklerin buzdolaplarında tazeliğini koruyarak uzun süre muhafaza edilebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek de gerekiyor. İşte yiyecekleri doğru şekilde depolamak isteyenlerin yapması ve kesinlikle yapmaması gerekenler...

 • En yenilikçi artık o!

  Teknoloji, 24 Haziran 2020

  En yenilikçi artık o!

  2005 yılından bu yana açıklanan “En Yenilikçi 50 Şirket” listesinin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Zirvenin geçen yılki sahibi Google tahtından olurken, en büyük çıkışı ise 42 sıra birden yükselen Çinli Huawei yaptı.

  İnternette çocuklar için 10 altın kural

  Teknoloji, 22 Haziran 2020

  İnternette çocuklar için 10 altın kural

  Çocukların internet ve akıllı cihazlarda her geçen gün daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte anne ve babaların da endişeleri artıyor. “Yasaklar, tam tersine çekici hale gelebilir” diyen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman, ebeveynlere şu önemli tavsiye ve uyarılarda bulundu...

  TV alırken bunlara dikkat edin!

  Teknoloji, 19 Haziran 2020

  TV alırken bunlara dikkat edin!

  Eğer yeni bir TV almak istiyorsanız ve hangi boyutta olması gerektiği konusunda aklınızda soru işaretleri varsa bu rehbere göz atın. İşte, "Oda büyüklüğüne göre ekran boyutu hesabı nasıl yapılmalı?", "İzleme mesafesi ne olmalı?", "Çözünürlükte nelere dikkat edilmeli?" gibi merak edilen soruların yanıtları...

 • Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  Teknoloji, 12 Haziran 2020

  Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  2019 yılında ulaştığı toplam 125.5 milyonun üzerinde satışla dünya akıllı telefon pazarında Apple'ın ardından 4. büyük oyuncu olan Çinli Xiaomi, yeni orta sınıf telefonu Redmi Note 9'u Türkiye'de satışa sundu. İşte Redmi Note 9'un özellikleri ve Türkiye fiyatı...

 • En çok o sattı!

  Teknoloji, 08 Haziran 2020

  En çok o sattı!

  2020 yılının ilk çeyreğinde küresel çapta en çok satan akıllı telefonların listesi belli oldu. Buna göre bu yılın ilk 3 ayında en çok satış adedine ulaşan ilk 5 modelin 3’ü Samsung’dan, 2’si Xiaomi’den geldi. İşte bu yılın en çok satan akıllı telefonları...

 • 'Korona' bu pazara yaradı

  Teknoloji, 04 Haziran 2020

  'Korona' bu pazara yaradı

  Akıllı telefon pazarının yüzde 20 daraldığı 2020 yılının ilk 3 ayında giyilebilir cihaz pazarındaki büyüme yüzde 30'a dayandı. Giyilebilir cihaz pazarının en büyük dört oyuncusundan en az büyüyenin bile satışları yüzde 55'ten fazla arttı. Apple'ın liderliğini koruduğu akıllı saat pazarında ise Huawei satışlarını yüzde 118.5 artırarak ikinciliğe yerleşti.

  Beşte birini 'korona' yedi!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Beşte birini 'korona' yedi!

  Koronavirüs salgınının en sert etkilediği alanlardan biri olan akıllı telefon pazarının beşte biri buhar oldu. Pazar bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 20 küçüldü. 2019'da günde ortalama 4.1 milyon akıllı telefon satışının gerçekleştiği pazarda 2020’de bu rakam 3.3 milyona düştü. Yaşanan daralmadan en sert etkilenenler ise pazarın en büyük iki oyuncusu Samsung ve Huawei oldu... Necdet Çalışkan'ın haberi

  ‘Ekran, çocuk bakıcısı değil!’

  Teknoloji, 14 Mayıs 2020

  ‘Ekran, çocuk bakıcısı değil!’

  Koronavirüs nedeniyle evlerde kalınan bu dönemde çocukların akıllı cihazlarda daha fazla vakit geçirmesi anne ve babaların endişesini artırıyor. Konuyla ilgili ailelere tavsiyelerde  bulunan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman, ekranların bir çocuk bakıcısı olmadığını belirterek çocuklara özel olarak geliştirilmiş arayüz uygulamaların kullanılmasının önemine dikkat çekti.

 • 3 büyükler eridi, o parladı!

  Teknoloji, 08 Mayıs 2020

  3 büyükler eridi, o parladı!

  Koronavirüse karşı mücadeleyle geçen bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon satışları ne oldu? Apple, Samsung ve Huawei'ye olumsuz yansıyan bu dönemde hangi marka öne çıktı? İşte akıllı telefon pazarında marka ve model bazında güncel durum...

 • 'Korona' ile fiyatlar yüzde 25 düştü!

  Teknoloji, 21 Nisan 2020

  'Korona' ile fiyatlar yüzde 25 düştü!

  Koronavirüs sürecinde e-ticaret, insert ve reklam promosyonlarındaki fiyat trendleri analiz edildi. Buna göre Türkiye’de son dönemde en çok fiyat artışı tuvalet kağıdı, kahve makinesi, kağıt havlu gibi ürünlerde olurken akılı telefon ve elektrik süpürgesi fiyatları ise düştü. İşte Türkiye'de koronavirüs ile fiyatı en çok artan ve en çok düşen o ürünler..

 • Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Teknoloji, 11 Nisan 2020

  Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Cep telefonu alırken telefon fiyatları kadar şarjının uzun süre gitmesi de önemli bir tercih nedeni. Bataryaların saatte iletebileceği enerji kapasitesini gösteren mAh değerleri bu anlamda ilk bakılanların başında gelse de ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, yazılım gibi değişkenler nedeniyle yanıltıcı olabiliyor. Burada devreye performans testleri giriyor. İşte iPhone 11 serisi, Huawei P40 Pro, Samsung S20+ gibi en yeni modellerin de yer aldığı güncel liste ve performans testlerine göre şarjı en uzun giden cep telefonları

  Türkiye'de 30 bin TL'ye katlandı!

  Teknoloji, 08 Nisan 2020

  Türkiye'de 30 bin TL'ye katlandı!

  Huawei’nin katlanabilir ekranlı telefonu Mate Xs, Türkiye pazarında satışa sunuldu. Çinli şirketin online mağazasında yerini alan Huawei Mate Xs’in Türkiye fiyatı ise tam anlamıyla şoke etti. İşte 30 bin TL’lik fiyatla Türkiye’deki tüketicilere sunulan o telefon...