HT Gastro
Keşfet

5 dolara taco satan stand Michelin yıldızı aldı

Meksika'da, menüsünde sadece dört malzeme bulunan küçük, gösterişsiz bir taco standı Michelin Rehberi tarafından bir yıldızla ödüllendirildi. Seçkin rehber tarafından tanınan ilk sokak yemeği işletmesi 2016 yılında şef Chan Hon Meng'in Singapur'daki tezgahıydı. Michelin bu defa Tacos El Califa de León'un sahibi Meksikalı şef Arturo Rivera Martínez'u seçti.

Giriş: 19.05.2024 - 00:09 Güncelleme: 23.05.2024 - 01:11
Haberler Gastro Keşfet Meksika'da 5 dolara taco satan stand Michelin yıldızı kazandı

Mexico City'nin San Rafael mahallesinde bulunan Taquería El Califa de León, bu hafta başında yayınlanan ilk Michelin Guide Mexico'da bir yıldız aldı ve bu onuru alan ilk Meksikalı taco standı oldu. Taquería El Califa de León'da en az 20 yıldır müşterilerine hizmet veren Şef Arturo Rivera Martínez'e Çarşamba günü popüler tacolarını hazırlarken ünlü beyaz şef ceketi takdim edildi.

Rivera Martínez verdiği demeçte, “İşin sırrı tacomuzun sadeliğinde. Sadece bir tortilla, kaliteli et, kırmızı ya da yeşil sos var. Hepsi bu kadar” diyor.

Taquería El Califa de León 50 yılı aşkın bir süredir küçük bir dükkanda faaliyet gösteriyor ve Meksikalı boğa güreşçisi Rodolfo Gaona'nın adını taşıyan Gaonera taco'suyla tanınıyor.

Michelin Rehberi'nin internet sitesinde yer alan bir açıklamada “Bu dükkanda sadece bir avuç insanın tezgâhta durmasına yetecek kadar alan var ancak burada yapılan Gaonera taco olağanüstü. İnce dilimlenmiş dana fileto ustaca pişirilir, sadece tuz ve bir tutam misket limonu ile tatlandırılır. Aynı anda ikinci bir aşçı da mükemmel mısır ekmeğini hazırlar. Ortaya çıkan kombinasyon saf, temiz ve mükemmel...”

Rivera Martínez tacoların yanında hangi içeceği tavsiye edersiniz sorusuna, “Ben kola severim” diye cevap veriyor.

Yukarıda bahsedilen ünlü Gaonera taco'nun yanı sıra müşteriler, plastik tabakta, yaklaşık 5 dolara, diğer 3 çeşidin de tadına bakabiliyor. Michelin Rehberi, “Bu tacoda, bu kalibrede et ve tortilladan başka hiç bir şeye gerek yok, bu iki malzeme bile yeterli” diyor.

Mexico City, Oaxaca, Baja California, Los Cabos ve Nuevo León'a odaklanan Michelin Rehberi müfettişleri, sunulan en iyi mutfak deneyimlerini araştırmak için ülkeyi baştan başa dolaştı.

2016 yılında şef Chan Hon Meng'in Singapur'daki tezgahı, seçkin rehber tarafından tanınan ilk sokak yemeği işletmesi olmuştu. Chan Hon Meng sabah 5’te büfeye gelerek hazırlıklara başlıyor, haftada 100 saat çalışıyor, son tavuğu satana kadar büfeyi kapatmıyor ve her gün en az 150 tavuk satışı yapıyordu.

Bu içeriği paylaş