Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Yüzünüzdeki güneş lekelerini azaltmanın ve cildinizi yeniden parlak görünmesini sağlamanın yolları
    • 1

     Yaz aylarında güneşe maruz kalmak, cildimizde istenmeyen güneş lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Bu lekeler, cilt tonunu eşitsiz hale getirir ve yüzümüzün sağlıklı görünümünü gölgeler. Neyse ki, birkaç basit ama etkili adımla bu lekelerden kurtulmak ve cildinizi yeniden ışıl ışıl yapmak mümkün. İşte, güneş lekelerinden arınmanın ve cildinizi parlak hale getirmenin yolları!

    • 2

     EVDE TEDAVİ

     Yüzünüzdeki güneş lekelerini soldurmaya veya gidermeye yardımcı olabilecek bazı ev tedavileri sizin için derledik:

    • 3

     1. ALOE VERA

     Çalışmalar, aloe vera bitkilerinde bulunan aktif bileşikler olan aloesin ve aloin'in güneş lekelerini ve diğer hiperpigmentasyonu hafifletebileceğini bulmuştur.

    • 4

     2. MEYAN KÖKÜ ÖZÜ

     Meyan kökü özündeki bazı aktif bileşenler, hamile kadınlarda yaygın olan ve "hamilelik maskesi" olarak adlandırılan melazma gibi güneş lekelerini ve güneşe maruz kalmanın şiddetlendirdiği diğer cilt renk değişikliklerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Güneş lekelerini hafifletmek için kullanılan birçok topikal krem meyan kökü özü içerir.

    • 5

     3. VİTAMİNLER

     C Vitamini: Bu doğal antioksidanın cildiniz ve güneş söz konusu olduğunda çeşitli faydaları vardır. Topikal L-askorbik asit cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, kolajen üretimini destekler ve koyu lekelerin aydınlatılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

    • 6

     E vitamini açısından zengin bir diyet ve E vitamini takviyesi almak, güneş hasarına karşı koruma sağlar ve özellikle C vitamini ile birlikte alındığında cildinizin sağlığını iyileştirebilir. E vitamini yağı uygulamak, cildinize güneş hasarına karşı daha fazla fayda sağlar ve güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

    • 7

     4. ELMA SİRKESİ

     Elma sirkesinde bulunan asetik asit, cilt pigmentasyonunu hafifletmeye ve cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

    • 8

     5. YEŞİL ÇAY

     Bazı web siteleri, cilde yeşil çay poşetleri uygulamanın güneş lekelerini soldurmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Özellikle yeşil çay poşetlerinin etkinliğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, yeşil çay özünün depigmentasyon etkisi olduğu gösterilmiştir.

    • 9

     6. LİMON SUYU

     Limon suyu uzun zamandır saç ve cilt rengini açmak için bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır ve cilt rengini açıcı kremlerde yaygın bir bileşendir. Birçok kişi limon suyunun güneş lekelerini soldurduğuna yemin etse de, limon suyu asidiktir ve kurumaya neden olabileceği gibi cildi ve gözleri tahriş edebilir.

    • 10

     7. BAL

     Antioksidanlarla dolu olan bal, cilt ürünlerinde yıllardır kullanılmaktadır. Yeni hücre büyümesini teşvik ettiğine ve cilde uygulandığında güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

    • 11

     GÜNEŞ LEKESİ RİSKLERİ

     Güneş lekeleri zararsızdır ve sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmaz. Tedavi edilmeleri gerekmez ve doktorunuz genellikle bir güneş lekesi ile cilt kanseri gibi daha ciddi bir şey arasındaki farkı sadece bakarak anlayabilir.

    • 12

     Güneş lekeleri için uygulanan tedaviler genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi tedavi veya prosedürde olduğu gibi, her zaman bir miktar risk vardır. Herhangi bir ev tedavisini kullanmadan önce daima doktorunuzla konuşun.

    • 13

     Herhangi bir profesyonel prosedür, riski en aza indirmek ve en iyi sonuçları elde etmek için kurul sertifikalı bir dermatolog tarafından gerçekleştirilmelidir.

     Kaynak: HealthLine

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa