21 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / BİLECİK HABERLERİ

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kampüsünde ağaçların kesildiği iddialarının asılsız olduğu, ağaçların kampüs içindeki farklı alanlara dikildiği bildirildi.

Şeyh Edebali Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, bazı yayın kuruluşlarınca kampüs alanındaki ağaçların kesildiği iddiasının gündeme getirildiği belirtilerek, iddia edildiği gibi ağaçların kesilmediği, kampüs içerisinde farklı alanlara dikildiği kaydedildi.

Ağaçların kesildiği iddia edilen alanda 10 yıl önce üniversitenin kuruluş aşamasında hazırlanan mimari projede yer alan bir düzenleme olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Daha önce de üniversitemizin yeni fakülte, rektörlük ve kütüphane binalarının yapım aşamasında doğaya zarar vermemek adına ağaçlar taşınarak kampüsümüzün başka alanlarına yerleştirilmiştir. Son süreçte peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılan bu alan için Orman İşletme İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda nitelik ve nicelik bakımından daha değerli ağaçlar temin edilmiştir. Biyolojik açıdan dikildiğinde ağaçların sağlıklı bir şekilde tutması için gerekli zaman beklenmekte olup söz konusu peyzaj alanı yetişkin fidanlarla daha değerli hale getirilecektir. Bu konu ile ilgili çalışmalar mevsime uygun şekilde planlanmıştır. Üniversitemizin doğaya ve çevreye olan saygısını tekrar ifade etmek zaruri hale gelmemelidir. Özelikle son yıllarda yapılan tüm etkinliklerde davet edilen konuşmacılara ve gruplara sunulan çiçek seremonisi bile değiştirilmiş, TEMA Vakfı iş birliği ile öğrencilerimiz tarafından adlarına dikilen fidanların sertifikaları hediye olarak sunulmuştur. Ağaçların kesilmesiyle öğrencilerin sosyal alanlarının daraltıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır; tam aksine ağaçların taşınması suretiyle boşaltılan alan sosyal faaliyetlerde kullanılacak bir alan olacaktır."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bilecik haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bilecik Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER