16 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / BİTLİS HABERLERİ

BİTLİS (AA) - Bitlis'te İlköğretim Haftası düzenlenen törenle kutlandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen törene Vali Ahmet Çınar, Vali Yardımcısı Kamil Güzel, Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, kurum amirleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Çınar, çocukların ülkenin, milletin, insanlığın ve dünyanın geleceği olduğunu söyledi.

Çınar, şunları kaydetti:

"Biz onları ne şekilde eğitir, yetiştirir, geliştirirsek, geleceğimiz de o şekilde şekillenir. Huzur, kalkınmışlık, güç, ahlak, disiplin, her şey onlara vereceğimiz kıymete, değere ve öneme göre şekillenir. Dolayısıyla şunu hepimizin bilmesi gerekir. Her çocuk bir dünyadır. Her çocuğun kendi geleceği vardır. Bir insan bir ülkeyi bir şehri, köyü, dünyayı da kurtarabilir. Dolayısıyla her bir çocuğumuza bu potansiyelle böyle büyük bir değer olarak bakmamız gerekir."

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ise, 'ilk emri oku' olan bir dinin mensupları olarak ilköğretimin önemli olduğunu söyledi.

Korkmaz, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ilköğretim davası millet olma davasıdır' demiştir. Biz bunu büyük millet olarak anlamak zorundayız. Büyük millet olmak, tarihe not düşmek, tarihte büyük devletler kurmak, tarihte mütekebbir ve mağrur insanlara istikamet biçmek, gerektiğinde onlara hesap sormaktır. Bunu Türk milleti zaman zaman ceberutlara, zorbalara, insan hak ve hürriyetlerine riayet etmeyenlere savaş meydanlarında gösterdi. Büyük millet böyle bir şey olmayı gerektirir. İçimizdeki hainler bizim verdiğimiz vergilerle kendilerine teslim edilen bizi ve yurdumuzu dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı koruması gereken insanlar ellerindeki silahları 15 Temmuz'da insanlarımızın üzerine doğrulttular. Ama bu büyük halk 15 Temmuz'da kendi liderinin direktifi doğrultusunda bir kez daha ülkesine sahip çıktı. Biz Çanakkale'de emperyalist güçlere karşı savaştığımız da elimizde süngümüz ve tüfeğimiz vardı. Ama 15 Temmuz gecesi sokaklara çıkan tank ve toplara karşı kendi bedenini siper eden insanların bir tek şeyi vardı. İmanları vardı. Biz bu nesilleri yetiştirdiğimiz için ne kadar gururlansak, övünsek azdır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler çeşitli gösteriler sundu. Tören halk oyunları gösterisi ile sona erdi.

Tören sonunda Vali Çınar ve beraberindeki protokol üyeleri sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER