19 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ADANA HABERLERİ

ADANA (AA) - Adana'da bir otomobilin bagajında, iple boğularak öldürülmüş halde bulunan besici Mehmet Nuri Delibaş'ı öldürdükleri öne sürülen 2'si firari 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Ali Önal, Vakıf Reşit Efe, Halil Yiğit, Ayşe Özgün ile avukatları hazır bulundu.

Tarsus Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Hanife İbili ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanıklardan Ayşe Özgün savunmasında, Hanife İbili'nin aynı koğuşta kaldıkları sırada kendisine "Her şeyi anlatma, her şeyi anlatırsan ceza alırız, ben seni de öldürürüm." diyerek kendisini tehdit ettiğini öne sürdü.

Ali Önal da maktule ait alacakların yazılı olduğu defteri görmediğini ileri sürerek, "Ancak defteri Vakıf Reşit Efe aldığını ve Halil'e verdiğini söylemişti. Halil bizimle aynı koğuşta kaldığı dönemde sürekli bize para teklif ediyordu." dedi.

Vakıf Reşit Efe ise defteri hiç görmediğini iddia ederek, "Melik'in defteri aldığını söylemesi nedeniyle ben defterin alındığını söyledim. Melik ile birlikte defteri teslim etmek için Halil'in evine gittim. Halil ve Ali ile bir hafta aynı koğuşta kaldık. Halil kendisi ile ilgili söylediklerimden dönmem için bana para teklif etti, hatta yakınlarını benim kardeşime göndermiş, 'istediği kadar para verebilirim' diye teklifte bulunmuş." ifadelerini kullandı.

Hanife İbili de "Ben kesinlikle Ayşe'ye herhangi bir telkinde bulunmadım. Ben öldürme olayının gerçekleşeceğini kesinlikle bilmiyordum." diyerek mahkeme heyetinden tahliyesini istedi.

Maktulün eşi Aysel Delibaş ise maktulün sanık Halil Yiğit'ten 100 bin lira alacağı olduğunu belirterek, "Kaybolan defter sert muşamba kaplı kahverengi renkli ve gömlek cebine girebilecek büyüklükte bir defterdi. Eşim alacaklarını bu deftere yazardı." dedi.

Oğlu İzzet Delibaş ise babasının Yiğit'ten 130-140 bin lira civarında alacağı olduğunu iddia ederek, "Babam defterinin tamamen dolu olduğunu hatta yeni bir defter almamız gerektiğini söylemişti. Babam, Halil'e 100 keçi vermişti, parasını alamadığını söylemişti. Alacak miktarı da defterde yazılıydı." şeklinde savunma yaptı.

Sanık Halil Yiğit ise maktul Mehmet Nuri Delibaş ile herhangi bir ortaklığının olmadığını iddia etti.

Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, firari sanıklar Melik Karakaş ve Fırat Karakaş'ın yakalanmaları ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Hayvan alım satım işi ile uğraşan besici Mehmet Nuri Delibaş, 29 Mart 2015'te merkez Sarıçam ilçesi Seyhan Baraj Gölü kenarı Deliçay mevkisinde park halindeki bir otomobilin bagajında boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu.

Sanıklardan Vakıf Reşit Efe ve Ali Önal, daha önceki duruşmadaki savunmalarında, Delibaş'ı alacaklarının yazılı olduğu defteri almak için firardaki Melik Karakaş'ın bez veya çorap gibi bir cisimle boğarak öldürdüğünü ileri sürmüştü.Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Adana haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adana Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER