18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / AĞRI HABERLERİ

AĞRI (AA) - ORHAN GÜNGÖR-MUSA CAN ERASLAN - PKK'lı teröristlerce Tendürek Dağı eteklerindeki korucu noktalarına düzenlenen saldırıda şehit olan emekli köy korucusu Ali Dülek'in çocukları, babalarının şehit olduğu geceyi anlattı.

Somkaya köyünde taziyeleri kabul eden şehit korucu Dülek'in 19 yaşındaki oğlu Zeki Dülek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay günü babası, annesi ve kardeşiyle Doğubayazıt'tan köylerine doğru araçla gittiklerini söyledi.

Gökçebulak köyü yakınlarında teröristlerin araçlarına ateş açtığını vurgulayan Dülek, bunun üzerine ailece köydeki bir eve girdiklerini ifade etti.

Burada, Tendürek Dağı eteklerindeki korucu noktalarına saldırı düzenlendiğini, yaralı ve şehitler olduğunu öğrenen babasının, "yaralılara yardıma gideceğim" diyerek evden çıktığını belirten Dülek, kendisinin de bir arkadaşıyla beraber babasına eşlik ettiklerini dile getirdi.

Zeki Dülek, teröristlerin, araçla gittikleri esnada yola döşenen patlayıcıyı infilak ettirdiğine değinerek, "Mayın patladığı sırada ben ve arkadaşım yaralanmıştık, babam da arabanın içinde sıkışmıştı. Bize ateş açtılar, ben de babamı kurtarmaya gittim. Babam hala yaşıyordu ve kalbi atıyordu. Ben yaralanmıştım artık gücüm kalmamıştı. Babamı kurtarmaya çalışırken teröristler ateş açtılar ve babam orada kollarımda vefat etti. Kendi imkanlarımla aşağıya köye geldim. Ben köye geldiğim zaman helikopter yardıma geldi." ifadelerini kullandı.

- "Babam kahramandı"

Babasının 65 yaşında emekli köy korucusu olduğunu anımsatan Dülek, şöyle devam etti:

"Babam kahramandı, eski köy korucusuydu ve hep şehit olmak istiyordu. Saldırı esnasında vicdanı kabul etmedi ve arkadaşlarını orada bırakmak istemedi. Askerin giremediği yere babam girdi ve biz giderken de çatışma vardı. Babam geri gitmedi ve devam ettik yolumuza. Bize ateş açmalarına rağmen biz yine gittik. Giderken yola mayın döşemişlerdi mayına bastık. Mayın olmasaydı yine giderdik."

Ali Dülek'in oğlu Hikmet Dülek ise Çeteli köyüne misafirliğe gittiğini ve bir süre sonra çatışma seslerini duyduklarını söyledi.

Yaşanan çatışmanın yaklaşık bir saat sürdüğünü anlatan Hikmet Dülek, "Hemen evin damına çıktık. Çatışmayı görünce hiç damdan inmedim. Çatışma devam edince babamı aradım. Babama 'neredesiniz' diye sorunca Doğubayazıt'tan köye doğru gittiğini söyledi. Ben de 'çatışmayı görüyor musun?' diye sordum, babam çatışmayı gördüğünü ve Gökçebulak köyünün içine girdiğini söyledi." dedi.

Telefonda babasına çatışma bölgesinde muhtemelen tuzak kurulduğunu ve gitmemesi gerektiğini söylediğini anlatan Hikmet Dülek, şunları kaydetti:

"Babama kesinlikle oraya gitmeyin orada tuzak var dedim, o da 'ben biliyorum' dedi. Babam hiç korkmuyordu. Babam o esnada hiç düşünmeden oraya girdi. Ben babama telefon açtım ve 3 tane korucunun şehit olduğunu söyledim. O da bana 'eğer onlar şehit olmuşsa onlar bizim kardeşlerimizdir ben de gideceğim oraya' dedi ve kahramanca şehit oldu."

Türkiye'yi karıştırmak isteyen güçlerin barış ve kardeşlik ortamını bozmaya çalıştığını bildiren Dülek, "Hiç kimsenin gücü bu ülkeyi bölmeye yetmeyecek." dedi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER