20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

GAZİANTEP(AA) - ÖZKAN BEYER - Gaziantep Havalimanı'nda bakırdan yapılan 3 metre uzunluğundaki 1,5 tonluk Antep fıstığı ağacına, turistler ilgi gösteriyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bakırcılığın önemli merkezlerinden kentte, tanıtım çalışmaları kapsamında havalimanına konulmak üzere bakırdan fıstık ağacı yapılması kararı aldı.

Bunun üzerine çalışmalara başlayan Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, atölyesinde çalışanlarının da yardımıyla saf bakırdan 1,5 tonluk Antep fıstığı ağacı yaptı.

Yaklaşık 6 ay süren çalışma sonucu hazırlanan 3 metre uzunluğundaki fıstık ağacı, 1,5 yıl önce Gaziantep Havalimanı'na yerleştirildi. Kentin önemli iki değerinin bir araya getirildiği ağaç, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

- "20 yıllık bir ağacı konu aldık"

Açık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep'in fıstık ve bakırıyla meşhur olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin tanıtım çalışmaları kapsamında bakırdan ağaç yapımı yönünde talebi olduğunu anlatan Açık, "Bize 'Bunu yapabilir misiniz?' dediler. Yapabileceğimizi söyledik. Zanaatımıza güveniyoruz. Böylece işimize başladık. Proje olarak 20 yıllık bir ağacı konu aldık." dedi.

Çalışmanın, çok fazla el işçiliği gerektirdiğinden 6 ay sürdüğünü bildiren Açık, "Fıstığın rengini oluşturmak için en az 3 ay uğraştık." diye konuştu.

Ağacın yapımında 1,5 ton civarında bakır kullandıklarını belirten Açık, şöyle devam etti:

"Üzerindeki fıstık sakızına kadar her şeyi ince ince düşündük. Önemli olan Gaziantep'e böyle bir eser bırakmak. Çok hoşumuza gitti, heyecanlandırdı, gurur verdi. Gaziantep'in özelliği, ilkleri yapmaktır. Bunun yapımına, montajına ayrı bir emek verildi. 3 metre uzunluğunda hazırladık. Açık alanda 2 kat büyüklüğünde yapabilirdik ancak havalimanına götürmek sıkıntı olabileceği için biraz küçük yapmak zorunda kaldık. İnsanlar bunu gördüğünde bizi arayıp 'Elinize sağlık' diyor. Bizler kendi alanımızda çok iyiyiz. Bakırcılık işlemeciliği denilince akla ilk patentli Gaziantep geliyor."

- "Fıstığı çok güzel bir şekilde temsil ediyor"

İngiltere'nin başkenti Londra'dan ailesiyle tatil için Gaziantep'e gelen Ökkeş Girgin ise havalimanına indiklerinde dikkatini fıstık ağacının çektiğini belirterek, "Üzerindeki işlemeler, yaprakları çok güzel olmuş. Antep'in kendi ürünü fıstığı, burada çok güzel temsil ediyor." dedi.

İngiltere'nin Manchester şehrinde yaşayan ve yakınlarını ziyarete gelen Hacı Kocagir de kente has fıstık ağacının bakırdan yapılmasının çok güzel olduğunu söyledi.

Kocagir, "Fıstık taneleri çok güzel görünüyor. Ağacın kendisi de çok iyi olmuş. İnsanların burada fıstık ağacını görmesi tanıtım açısından çok önemli." diye konuştu.

İstanbul'dan gelen Özlem Kahraman, havalimanında bakırdan fıstık ağacıyla karşılaştığını kaydederek, "Ağaç dikkatimi çekti. Belediye Başkanımızın tanıtım için yaptığını öğrendik. Çok güzel düşünülmüş. İlk gördüğümde tahtadan yapıldığını sandım ancak yaklaşınca bakırdan olduğunu fark ettim." ifadelerini kullandı.

Gaziantepli Ayşe Korkmaz da havalimanında böyle bir çalışmanın yapılmasının tanıtıma katkı sağlayacağını ve bundan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER