19 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / VAN HABERLERİ

VAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım ve kalkınma hamlesi, Van'daki sivil toplum örgütleri tarafından olumlu karşılandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odasınca (TSO) yapılan açıklamada, Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı teşvik paketinin bölge için önemli olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ekonomik teşvik paketinin özü ve niteliği bakımından yenilikçi yaklaşımlar içerdiği belirtilerek, pakette, finansmana erişimin kolaylaşacağı ve kredi faizinin bir kısmının hazine tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Anahtar teslimi fabrikaların kurularak yatırımcıya tahsis edileceğinin anımsatıldığı açıklamada, kamu arazilerinin yatırımcılara ücretsiz tahsis edileceği belirtildi.

Teşvik paketinde eksik yönlerin de olduğunun savunulduğu açıklamada, şöyle denildi:

"Olumlu ve olumsuz yönleriyle genel anlamda ele alındığında hükümetin bölgeye yönelik olarak yapmaya çalıştığı ekonomik kalkınma hamlesi elbette ki önemlidir ve başarıya ulaşması konusunda herkesin çaba sarf etmesi gerekmektedir. Burada asıl olan daha önce açıklanan teşvik paketlerinden yeterince yararlanamamasının gerekçelerini doğru okumak ve son açıklanan teşvik paketinde bu olumsuzlukları ortadan kaldırmanın yollarını bulmamızdır. İnanıyoruz ki bu konuda da gerekli çalışmalar ve açıklamalar en kısa zamanda yapılacaktır. İş dünyası olarak beklentimiz açıklanan ekonomik paketle eş zamanlı olarak huzurun sağlanması ve çatışmalı ortamın biran önce bitmesi yönündedir. Unutmamalıyız ki yatırımlar ancak huzurun ve barışın egemen olduğu bölgelerde gerçek değerini bulmaktadır."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER