22 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / SİVAS HABERLERİ

SİVAS (AA) - Medicana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Güllü Amioğlu, el bileğinden yapılan anjiyonun, hastalara büyük kolaylık sunduğunu belirtti.

Amioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, radial anjiyografi diye adlandırılan el bileğinden anjiyonun daha konforlu olduğunu ve işlem sonrasında istenmeyen komplikasyonların azalmasını sağladığını aktardı. Popüleritesi yüksek el bileğinden anjiyo kararını hastanın durumuna göre doktorun verdiğine dikkat çeken Amioğlu, kalp ve damar hastalıklarının belirlenmesinde büyük önem taşıyan anjiyonun, el bileğinden gerçekleştirilen uygulamayla hastalara büyük kolaylık sunduğunu vurguladı.

Kasıktan gerçekleştirilen anjiyoya göre çok daha konforlu olan radial anjiyografiyle hastaların uzun süre beklemesinin önüne geçildiği gibi ağrı ve kum torbalarından kurtulduğunu da belirten Amioğlu, şunları kaydetti:

"Sadece 5-10 dakika süren bu işlem sonrasında anjiyo olan hastalar işlerine dönebiliyor. Kalple ilgili sorunların tedavisinde el bileği damarının kullanılması, işlem sonrasında istenmeyen komplikasyonların azalmasını sağlıyor. Efor testi bozuk olan, ekokardiyografisinde sorun çıkan, göğüs ağrısı yaşayan hastalarda tüm bilgileri toplayıp anjiyo yapıp yapmayacağımıza karar veriyoruz. Daha sonra, yöntemler konusunda hastaya bilgi veriyoruz. Anjiyo binde birin altında hayati riski olan bir yöntemdir. Ortaya çıkabilecek riskler de genellikle anjiyoda giriş yeriyle ilgili olmaktadır. Bilek damarı kasık damarının aksine cilt yüzeyine çok yakındır ve şişman hastalarda bile kolaylıkla girilebilir."

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle tıkalı olan damarlarına sten takılan 53 yaşındaki Yakup Baran da damarlarındaki tıkanma nedeniyle iki kez anjiyo olduğunu ancak radial anjiyografinin kendisine ilk kez uygulandığını belirterek, "Anjiyodan 2 saat sonra taburcu oldum. Saatlerce hastanede kalmak gibi bir sorun radial anjiyografi yani el bileğinden anjiyo ile ortadan kaldırılmış oldu. Kasıktan gerçekleştirilen anjiyonun ardından saatlerce hastanede kımıldamadan kum torbalarıyla yatmak zorunda kalmıştım ama bugün 2 saatte taburcu oldum." açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Sivas haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Sivas Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER