18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ERZURUM HABERLERİ

ERZURUM (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Cihan Kanlıgöz, uzayın geleceğinin şekillendirilmesinde Türkiye'nin de rol oynaması gerektiğini belirterek, "Toplumda ciddi bir ilgi ve farkındalık oluşturulmadan astronomi ile uzay ile ilgili çalışmalara yeterli desteği sağlayamayacağımız açıktır." dedi.

Erzurum'da düzenlenen 20. Ulusal Astronomi Kongresi başladı.

Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde Nene Hatun Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongreye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Kanlıgöz'ün yanı sıra Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik, üniversitenin Astronomi ve Astrofizik Bölüm Başkanı ve Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak, Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysun Akyüz'ün de aralarında bulunduğu çeşitli üniversitelerden 250 akademisyen katıldı.

Kanlıgöz, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, astronomi alanında Türkiye'ye sınıf atlatacak, Türk astronomi bilimine büyük katkı sunacak İbrahim Hakkı Gözlemevi'nin Erzurum'da hayata geçirilmesinde katkıları bulunan Atatürk Üniversitesine, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve Doç Dr. Yeşilyaprak ile ekibine teşekkür etti.

Erzurum'da kurulacak gözlemevinin kentin dünyada tanınmasına büyük katkılar sunacağını bildiren Kanlıgöz, şöyle devam etti:

"Bilindiği üzere astronomi bilimi insanlık tarihi kadar eskidir. Her şey insanın kendini tanıma macerasıyla başlamıştır. Kutsal kitaplarımızda insanoğlunun güneşi, ayı, yıldızları tanıma ve onlarla iletişim kurma konusundaki etkileşimi anlatılır. İnsanoğlunun uzayı, evreni tanıma isteği sadece bir meraktan, bilme arzusundan kaynaklanmaz. Aynı zamanda hükmetme arzusundan da kaynaklanır. 19. yüzyılda dünyanın keşfini tamamlayan, 20. yüzyılın ortalarına kadar da keşfettiği bu dünyanın paylaşım kavgasını veren insanlık, 20. yüzyılın ortalarından itibaren uzayın keşfine yoğunlaşmış ve bugün de yakın uzayın paylaşım kavgasını vermektedir. Açık veya gizli olarak bu kavga devam etmektedir."

- "Bizim de var olmamız gerekiyor"

Herhangi bir uydunun uluslararası kuruluşlardan izin alınmadan uzaya gönderilemediğini anımsatan Kanlıgöz, Birleşmiş Milletler, Dış Uzay Ofisi ve Uzayın Silahsızlandırılması Alt Komitesi gibi çeşitli kuruluşların uzayla ilgili birtakım düzenlemeleri yapmak için çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Kanlıgöz, "Ülke olarak bu çalışmalara mutlaka katılmamız, buralarda ne gibi politikalar üretileceğini, Türkiye'nin uzay politikalarını nasıl etkileyeceğini takip etmemiz gerekiyor. Mutlaka uzayın geleceğinin şekillendirilmesinde bizim de var olmamız gerekiyor. Toplumda ciddi bir ilgi ve farkındalık oluşturulmadan astronomi ile uzay ile ilgili çalışmalara yeterli desteği sağlayamayacağımız açıktır. Diğer ülkeler bu yönde çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bizden çok ileri düzeyde olanların bile toplumu ve karar vericileri, uzay çalışmalarının önemi konusunda bilinçlendirmek için çok büyük gayretler içerisindedirler." diye konuştu.

- Türkiye'nin en büyük teleskopu 2019 yılında hizmete girecek

Prof. Dr. Çelik ise Kalkınma Bakanlığının desteğiyle kentte yapımı devam eden gözlemevine desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Çelik, "2019 yılı sonunda hizmete girecek olan Türkiye'nin en büyük teleskopunu bütün yerli ve yabancı astronotların hizmetine sokacak olmaktan ve Türkiye'ye ulusal çapta büyük bir bilimsel araştırma merkezini kazandırmaktan mutluluk duyduklarını" dile getirdi.

Prof. Dr. Akyüz de, Ulusal Astronomi Toplantısı'nın ilk kez 1968 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yapıldığını hatırlattı.

Yaklaşık 38 yıllık geçmişi olan toplantıları devam ettirmenin gururunu yaşadıklarını anlatan Akyüz, "Türkiye'nin en büyük teleskopu burada, Doğu Anadolu Gözlemevinde kurulacak. Astronomi camiamız, Türkiye'nin uzay bilimleri ve teknolojileri konusunda önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan örnek bir gözlemevi ve araştırma merkezi olması planlanan Doğu Anadolu Gözlemevinin faaliyete geçmesini heyecanla bekliyor." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Yeşilyaprak da Türkiye'nin farklı üniversitelerinden ve kurumlarından yaklaşık 250 kişinin kongreye başvurduğunu belirterek, kongre süresince astronomi, astrofizik ve uzay bilimlerinin farklı konularından 100 sözlü, 30 poster bildiri sunulacağını kaydetti.

Çeşitli oturumlarla devam eden kongre, 4 gün sürecek.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER