18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / VAN HABERLERİ

Uzmanlardan 'Göz kapağı düşüklüğü' uyarısı

(Fotoğraflı)

Atilla İdiz
VAN (İHA) - Van'daki Urartu Göz Merkezi uzmanlarından Operatör Dr. Özgür Bülent Timuçin, göz kapağı düşüklüğünün zamanında müdahale edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını söyledi.
Göz kapağı düşüklüğü hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Timuçin, üst göz kapağı alt sınırının göz bebeğinin üst sınırından normalde 1-2 milimetre aşağıda olduğunu belirterek, bu seviyenin daha aşağıda olmasının göz bebeğini örtmesi veya görme aksını kapatması durumunun 'Göz kapağı düşüklüğü' olarak adlandırıldığını söyledi. Göz kapağı düşüklüğünün doğumsal bozukluklar, travma, felç, enfeksiyon ve yaşlılık gibi sebeplerle ortaya çıktığını ifade eden Timuçin, "Göz kapağı düşüklüğü zamanında ve uygun müdahale edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi.
Tedavi hedefleri ve yöntemleri yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini vurgulayan Timuçin, "Bebeklik-çocukluk döneminde göz tembelliğinin önlenmesi öncelikli hedefimiz iken, yetişkinlerde estetik kaygılar öne çıkmaktadır. Ancak burada kapak düşüklüğü olan çocuklarda estetik kaygımızın olmadığı anlaşılmasın. Özellikle ebeveynlere, çocuklarındaki kapak düşüklüğü sorununu okul öncesinde düzeltmeyi öneriyoruz. Çünkü fonksiyonel bir bozukluk olmasa bile estetik açıdan dikkat çeken bir kapak düşüklüğü ile çocuğun sosyal hayatta karşılaşması muhtemel psikolojik travmaları önlemek gerekir" ifadelerini kullandı.
Urartu Göz Merkezinde göz kapağı düşüklüğü tedavisinde ağırlıklı olarak cerrahi uygulandığını belirten Timuçin, "Cerrahi tedavide en sık 'frontal askı' ve 'levator rezeksiyonu' adını verdiğimiz yöntemlerden faydalanıyoruz. Cerrahi tedavide çocuklarda genel, yetişkinlerde ise lokal anesteziyi tercih ediyoruz. Lokal anestezi sayesinde daha ameliyat masasında, cerrahi sonucu değerlendirme fırsatını hastaya sunabiliyoruz. Ayrıca hasta ameliyattan hemen sonra evine gidebilir ve ameliyattan birkaç gün sonra normal hayatına dönebilir. Ancak bebeklerdeki veya çocuklardaki ameliyat sonrası süreç, aile ile sıkı işbirliği halinde hastaların daha sık ve daha uzun süre takibini gerektirir" şeklinde konuştu.
(ATL-MSA-Y)

20.03.2017 12:20:06 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER