19 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ÇANAKKALE HABERLERİ

Ağaçköy halkı şehitler için imece yaptı

(Fotoğraflı)

Sedef Topçu
ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Ağaçköy 'de köy halkı her yıl düzenledikleri Çanakkale Zaferi Şehitlerini anma gününde lokma döküp mevlit okuttu.
Bayramiç ilçesi bağlı Ağaçköy'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü etkinlikleri çerçevesinde bir araya gelen köy kadınları 10 çuval un ve 150 kg yağ kullanarak imece usulü ile yaptıkları lokmaları konuklara ikram ettiler. Gün boyu köy kadınlarının döktükleri lokmalar akşam köye gelen konuklara ve köylülere ikram edildi. Köy muhtarı Erdoğan Bacak, "Köy halkının yıllardır gerçekleştirdiği 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önder olan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu zaferin kazanılmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş köy halkı için mevlit okutup katılımcılara lokma ikramı geleneğimizin bir yenisini gerçekleştirdik. Bu geleneğimiz gelecek yıllarda da sürecek" dedi.
Gün boyu lokma döken köy kadınları ise, "Eğer bugün biz burada bu lokmaları dökebiliyorsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları ile vatan toprağı için kendini feda eden şehitlerimiz sayesinde yapmaktayız. Tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş köy halkı için her yıl bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Bizden sonrada çocuklarımız ve torunlarımız sürdürecek" dediler.
(GD)

19.03.2017 14:46:54 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Çanakkale haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Çanakkale Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER