13 EYLÜL 2018
YEREL HABERLER  / SİİRT HABERLERİ

Yeni kimlik kartlarına ilişkin açıklama

Mehmet Niyazi Deniz
SİİRT (İHA) - Siirt Valiliği, 2 Ocak 2017'den itibaren dağıtılmaya başlanacak olan yeni kimlik kartlarının başvurularını almak üzere, merkez ilçe ve 6 ilçe nüfus müdürlüklerin hazır hale getirildiğini bildirdi.
Çok özellikli yeni kimlik kartlarından güvenli kimlik doğrulaması yapılabileceği belirtilen açıklamada, "15 yaşını tamamlamış olanların şahsen son 6 ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş arka fon renginin beyaz, alın, yüz ve çenenin açık olduğu bir adet biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte, başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca T.C. kimlik kartlarının PIN kodlarını içen kapalı bir zarf teslim edilecektir. 2016 yılı kimlik kartı bedeli, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL'dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmaz. Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi, yerleşim yeri adresi bulunmaması ve 18 yaşını tamamlayanların, kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemleri yapılacaktır. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak 10 gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenerek ilgiliye teslim edilecektir" denildi.
Ayrıca kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderileceği belirtilerek, "Beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir. Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir. Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır" ifade edildi.
(MND-MP-Y)

29.12.2016 13:12:33 TSI
NNNN


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Siirt haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Siirt Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER