18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

Ambulans şoförlerinin zorlu eğitimi
- Geleceğin ambulans şoförleri böyle yetişiyor

(Fotoğraflı)

Selim Kuşcu
ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'de görev yapan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve paramedikler, Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) alarak ambulans şoförlüğünü öğreniyorlar.
Sağlık personelleri, 75. Yıl mahallesinde bulunan 2'nci el oto pazarının kurulduğu alanda, özel olarak hazırlanan zorlu parkurlarda ambulans kullanarak hastaya gittikleri sırada trafikte yaşanabilecek zorluklara karşı eğitiliyorlar. Eğitmenler eşliğinde ambulans süren sağlıkçılar, dubalarla oluşturulan 12 parkuru da başarı ile geçmek için birbirleri ile yarışıyorlar.
ASTE ile ilgili bilgi veren eğitmen Orhan Özdemir, bu yıl 21'inci kez eğitim düzenlendiğini söyledi. Eğitmen Özdemir, "Eskişehir'de halen 21'inci ASTE eğitimini yapıyoruz. Eskişehir bölge ili, Afyonkarahisar, Bilecik ve Kütahya ise bize bağlı. Burada Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve paramedik arkadaşlarımıza ambulans şoförlüğü eğitimi ve becerisini geliştirmek adına ileri sürüş teknikleri eğitimi veriyoruz. Eğitim 4 gün sürüyor, bir gün teorik ders, 3 gün ise pratik uygulama yapılıyor" dedi.

"Şimdiye kadar hiçbir kaza yaşanmadı"
Özdemir, bugüne kadar eğitimlerde herhangi bir kaza yaşanmadığına dikkat çekerek, "12 parkurumuz var. Paralel park, ters sokak, kaçamak manevra, kontrollü fren, panik fren, slalom, şerit değiştirme, kayma kontrolü, sürüş hazırlıkları, zincir takma, akü takviye, stepne değiştirme gibi araçla ilgili her türlü bilgileri kursiyerlere aktarıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Personellerin tamamın bu eğitimleri geçemiyor"
Bu yıl yaklaşık 410 sağlık personelinin kursa katıldığına değinen Özdemir, "Eğitime katılan personelin tamamı ASTE eğitimini geçemiyor. Şimdiye kadar yaklaşık 265 sağlık personeli bu eğitimleri başarıyla tamamladı. Diğerleri de sınav ya da kurs tekrarı ile eğitimlerini yenileyebiliyorlar" şeklinde konuştu. Özdemir, bu yıl Ekim ve Aralık ayında düzenlenecek ASTE'ler ile toplamda 20 eğitim dönemi gerçekleşeceğini de ekledi.
Eskişehir'de 12 eğitmen bulunduğunu aktaran Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi Eğitmeni Orhan Özdemir, açıklamasına şöyle devam etti:
"Bu eğitmenlerimiz 4 ambulans ile eğitimler sürüyor. Bir araç yedekte kalıyor, 3 araçla sabah 3, öğleden sonra 3 parkur ile uygulamayı gerçekleştiriyor. Bu yıla kadar bölge iller Eskişehir'de eğitim alırken, Kütahya ve Bilecik'te uzman eğiticiler yetiştirilmesi üzerine bu iller eğitimlerini kendileri gerçekleştiriyor. Afyonkarahisar ise ASTE'ye uygun alanı bulunmadığı için eğitimi Eskişehir'de gerçekleştiriyor."
(SK-MET-Y)

12.11.2016 11:17:48 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER