14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AYDIN HABERLERİ

Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk Modernleşmesi Aydın'da konuşuldu

(Fotoğraflı)

Mehmet Barlas
AYDIN (İHA) - Adnan Menderes Üniversitesi'nde "Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk Modernleşmesi ve Atatürk" başlıklı konferans gerçekleştirildi.

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi, Adnan Menderes Araştırma Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen "Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk Modernleşmesi ve Atatürk'' başlıklı konferans, Atatürk Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Can, ölümünün 78. Yılında Mustafa Kemal Atatürk'ü özlemle, rahmetle ve minnetle anıyorum diyerek katılımcılara teşekkür etti. ADÜ Tarih Bölümü öğrencilerinin "Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümünün Dünyadaki Yankıları" başlıklı sunumu ve "Bir Tutkudur Mustafa Kemal" adlı şiiri beğeni toplarken, Ata'nın kendi sesinden "10.Yıl Nutku" da dikkatle dinlendi.

Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihan Özgün , "Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk Modernleşmesi ve Atatürk" başlıklı konuşmasında, Osmanlı modernleşmesinin siyaset bilimciler tarafından utangaç bir modernleşme olarak nitelendirildiğini belirtti. Avrupa'nın zengin maden ve kömür yataklarına egemen olarak, bunları teknik ve sanayide kullanmasıyla belirli bir güce ulaşmasına karşın, Osmanlı'nın aynı dönemde geleneksel devlet modelini korumaya devam ettiğini söyleyen Doç. Dr. Özgün, Atatürk'ün bu geleneksel devlet modelinin terk edilmesi gerekliliğini vurguladığına dikkat çekti. Doç. Dr. Özgün, "Toplumu gelenekten kurtarıp yeniliğe açık bir hale getirmek, kazanılmış en büyük zaferdir. Mustafa Kemal Atatürk sadece emperyalizm, kapitalizm ve hilafete karşı değil, aynı zamanda etrafındaki kadrolara karşıda da mücadele vermiştir. 1926'da kendisine karşı yapılan suikast girişiminden bunu anlıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk Devriminin Fransız ve Amerikan Devrimlerinden daha önde olduğunu ifade edebiliriz." dedi.

Türk modernleşmesinin en büyük kazanımının bireye hak ettiği değeri vermesi olduğunu belirten Doç. Dr. Özgün, yurttaşlık, kimlik sahibi olma ve vatan bilinci gibi kavramların modernleşmeyle yerleştiğini söyledi.

Doç. Dr. Cihan Özgün'e teşekkür belgesi ve çiçek takdiminin ardından ''Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi''nin okunmasıyla konferans son buldu.
(MB-Y)

12.11.2016 10:41:53 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER