20 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / EDİRNE HABERLERİ

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşi bir yıla yayılacak

(Fotoğraflı)

Koray Ustabaşı
EDİRNE (İHA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı stadyumun 25 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Edirne Belediyesi olarak müşterek kullanacaklarını söyledi. Gürkan, dualı çayır Er Meydanı'nda bir yıl boyunca gösteri güreşleri yapılacağını belirtti.
Başkan Recep Gürkan, dualı çayır olarak anılan tarihi Er Meydanı'nın ruhunu bozmada, yıl içerisinde okçuluk gibi çeşitli branşlarda o bölgede faaliyetlerde bulunabileceğini belirtti. Yılda sadece 3 gün yerine tüm yıla yayılabilecek bir güreş projesi hazırladıklarını ifade etti. Gürkan, "Tur operatörleri ile görüşmelerimizde bizlerden haftanın belirli günleri Sarayiçi alanında Kırkpınar'ın tüm unsurlarını içerisinde barındıran bir gösteri güreşi hazırlayacağız. Bu sayede yağlı güreşimizin tanıtımını bütün bir yıla yaymış olacağız" dedi.

"Esaslı bir tadilata gireceğiz"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Stadı Rekreasyon projesinin başlayacağını belirterek, "Buradaki hayalimiz şu. Bu stadın aşağı yukarı 100 yıla yakın bir süredir Kırkpınar Güreşi'nin düzenlendiği yerde o Kırkpınar'ın ruhu, formu ve gelenekselliğiyle benzeşen bir stat olması gerekiyordu. Esaslı bir tadilata gireceğiz" diye konuştu.

"Bu bir hayaldi"
Kırkpınar Stadyumu ve güreş alanı ile ilgili gerekli projenin bakanlık tarafından hazırlandığını dile getiren Gürkan, "Bu bir hayaldi. Kırkpınar Güreş Alanı'nı yenilediğimizde artık burada seçimlerde de sözünü ettiğimiz hafta sonları 1'er 2'şer saatlik gösteri güreşleri yapacağız. Böylelikle Kırkpınar'ı yıl boyuna yaymış olacağız. Yani sadece bir hafta ve bu bir haftanın 3 günü güreş değil. Yıl boyunca gösteri güreşleri yaptıracağız. Kırkpınar'ın diğer gelenekleriyle beraber bunları canlandıran şovlarımız, mizansenlerimiz olacak. Amaç Kırkpınar'ın yıl boyunca en azından görselliğini yaşatabilmek" ifadelerini kullandı.
(KU-MEF-Y)

11.11.2016 16:44:08 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Edirne haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Edirne Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER