20 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / DİYARBAKIR HABERLERİ

DSİ'den su tahliyesi uyarısı

DİYARBAKIR (İHA) - DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'taki bazı barajlarda zorunlu ve kontrollü olarak su tahliyeleri yapılacağını belirterek, vatandaşlara uyarılarda bulundu.
DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren, barajlarda yapılacak tahliye işlemleriyle ilgili yazılı açıklama yaparak, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dağdeviren, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ta bazı barajlardan zorunlu ve kontrollü olarak su tahliye edilmesinin sözkonusu olabileceğini belirterek, "Dicle ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğünce idaremize gönderilen 07.10.2016 tarih ve 47958 sayılı yazı ile Dicle HES te santral mekanik ve elektrik tesisatında ya0pılacak rehabilitasyon çalışmaları nedeniyle 01.02.2017'ye kadar üretim gerçekleştirilemeyeceği belirtilerek, rehabilitasyon çalışmaları süresince baraj havzasına gelebilecek aşırı akımlara karşı gerekli tedbirlerin alınması talebinde bulunmuştur. Bu kapsamda, idaremize bağlı Dicle Baraj havzasına son günlerde düşen yoğun yağış nedeniyle baraj rezervuar alanına yüksek akımlarda suyun geldiği ve su seviyesinde de ani yükselmelerin meydana geldiği görülmüştür. Baraj depolama kapasiteleri üzerindeki suların, can ve mal kayıplarına yol açmadan güvenli ve kontrollü bir şekilde tahliyesi zorunlu olduğundan, ayrıca Dicle nehir yatağındaki doğal yaşam için can suyu ihtiyacının karşılanması için 31.10.2016 tarihinden itibaren 20 m3/s ile tahliye çalışmalarına başlanmış olup, yağış yoğunluğu ve rezervuara gelen akım miktarına göre tahliye edilecek su debisi yeniden güncelleştirilecektir. Yağışların kesilmesi veya enerji üretimi ile istenen baraj işletme programına uygun seviyeye ulaşılması halinde tahliye işlemine son verilecektir" denildi.
(İHA-MP-Y)

11.11.2016 15:52:47 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Diyarbakır haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Diyarbakır Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER